Silesion.PL

serwis informacyjny

Jakie będą ceny stali nierdzewnej?

stal nierdzewna

stal nierdzewna

Ceny stali w 2022 roku osiągnęły rekordowo wysokie ceny, nie jest to jednak jedyny surowiec, którego ceny poszybowały do góry. Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej i paliw. Wszystko wskazuje na to, że na stabilizację będziemy musieli jeszcze poczekać. W 2021 roku już mówiono o znacznym wzroście cen za stal i innych materiałów budowlanych. Wzroście, który spowodowany był globalną pandemią. Co sprawia, że ceny nie wyhamowały, a wręcz przeciwnie biją kolejne rekordy?

Wojna w Ukrainie —  kryzys na rynkach

To jeden z kluczowych problemów na rynku stali nierdzewnej. Zarówna Ukraina, jak i Rosja są dużymi graczami, jeśli chodzi o produkcję tego metalu i rudy żelaza, która jest jego podstawowym budulcem. Mamy do czynienia z sytuacją, w której z jednej strony ukraińskie huty wstrzymują swoją działalność, z drugiej Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Federację Rosyjską. Im dłużej będzie trwał ten konflikt, tym dużej będziemy musieli niestety żyć w niepewności, co dalej z dostawami tego surowca.

Jak wzrosły ceny stali nierdzewnej w 2022 roku?

Początek marca tego roku przyniósł rekordowo wysokie ceny. Za stal budowlaną trzeba było zapłacić 9 500 zł/tonę. Za pręty żebrowane ceny wahały się od 7 700 zł do 8000 zł za tonę. Lipiec był miesiącem, w którym mogliśmy obserwować spadek cen, co potwierdziły również indeksy cen stali PUDS. Dla porównania w ubiegłym roku za tonę prętów fi 12 mm trzeba było zapłacić od 3 900 zł do 5 600 zł.

Czy stal będzie drożeć?

Podsumowując, rosnące ceny paliw i energii elektrycznej nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o ceny stali nierdzewnej. Dodatkowo spada światowa produkcja stali. To z kolei oznacza, że polski rynek importu morskiego wyrobów hutniczych czeka trudny czas. Obecna sytuacja jest, tak niepewna i dynamicznie zmieniająca się przez trwającą wojnę w Ukrainie, której czasu i konsekwencji dla przemysłu wydobywczego i hutniczego, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Żaden ekspert nie podejmuje się próby określenia, jakie będą ceny stali nierdzewnej za miesiąc.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023