Silesion.PL

serwis informacyjny

Innowacyjny silnik elektryczny z firmy Damel z Dąbrowy Górniczej

Najnowszy wyprodukowany w Dąbrowie Górniczej innowacyjny elektryczny silnik wysokosprawny z wirnikiem z magnesami trwałymi typu cSP1 ma szansę zmienić oblicze branży. Charakteryzują go wysokie parametry użytkowe w szerokim zakresie pracy, wysoki współczynnik mocy i sprawność na poziomie 98,5%. Damel produkuje silniki z tej rodziny w zakresie mocy 160–1600 kW i napięcia 400–6000 V.

Silniki zoptymalizowano ze względu na działanie bez obniżania ich parametrów ruchowych, co oznacza, że oferują imponującą moc, minimalizując jej straty. – Dzięki zastosowaniu magnesów trwałych w wirniku nasz silnik charakteryzuje się znacznie większą sprawnością od tradycyjnie stosowanych silników indukcyjnych, zwłaszcza pracujących z małą liczbą wyłączeń – podkreśla Robert Tomaszewski, wiceprezes zarządu spółki Damel i dodaje: – W obliczu rosnących kosztów energii nasz silnik stawia na oszczędność. Zaawansowane technologie pozwalają zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się na realne korzyści dla użytkowników. Jest nie tylko superwydajny, ale także łatwy do integracji w różnych branżach, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem o różnych zastosowaniach (pompy, wentylatory, młyny kulowe).

Wykorzystanie magnesów trwałych oznacza ograniczenie strat (głównie w wirniku, które w silniku indukcyjnym stanowią ok. połowy wszystkich). W rezultacie prowadzi to do obniżenia temperatury silnika i znaczącego wydłużenia jego żywotności. Ważnym aspektem jest fakt, że generowanie mniejszej ilości ciepła w zamkniętych przestrzeniach, w tym w podziemiach kopalń, obniża koszty ich wietrzenia.

W ostatnich latach większą uwagę zwraca się na efekty, jakie działalnoś

człowieka niesie dla środowiska. Inżynierowie pracują nad coraz nowocześniejszymi urządzeniami, które zużywałyby mniej energii, osiągając taką samą efektywnoś

. Głównym odbiorcą energii elektrycznej są zakłady przemysłowe, a zwłaszcza pracujące w nich silniki. Szacuje się, że ogólnie napędy pochłaniają 70% globalnej produkcji energii. Nie powinno więc dziwić, że szczególny nacisk kładzie się na obniżenie energochłonności właśnie układów napędowych. Konstrukcja silników, będących podstawowymi przetwornikami energii elektrycznej na mechaniczną, jest ciągle udoskonalana, co sprawia, że ich parametry eksploatacyjne są coraz lepsze.

Zastosowanie wysoko sprawnych silników z magnesami trwałymi pozwala na szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych związanych z wymianą silników starej generacji, znaczący wzrost trwałości i niezawodności układów napędowych, ograniczający straty wynikające z awaryjnych postojów, oraz istotną poprawę dynamiki napędu. Nowe silniki mogą być montażowo dopasowane, tak by nie zachodziła potrzeba modernizacji fundamentów i przyłączy mechanicznych.

Przykładem korzyści płynących z użytkowania nowej generacji silników z wirnikiem z magnesami trwałymi są rezultaty, jakie udało się osiągnąć w Polskiej Grupie Górniczej KWK ROW Ruch Marcel. Roczne oszczędności uzyskane po wprowadzeniu omawianych silników do eksploatacji oszacowano na 160 tys. zł. Z uwagi na ciągle rosnące ceny energii oszczędności płynące z zainstalowania wspomnianego silnika pozostają niedoszacowane.

I już na koniec: silniki LSPM (line-start permanent magnet, czyli o rozruchu bezpośrednim, wzbudzane magnesem trwałym) dokonują samodzielnego rozruchu po ich podłączeniu bezpośrednio do sieci i przeznaczone są przede wszystkim do napędzania urządzeń pracujących w reżimie pracy ciągłej – wyjaśnia dr inż. Artur Polak, dyrektor Działu Rozwoju spółki Damel.

Damel od zawsze stawiał na wyroby innowacyjne, przynoszące użytkownikom wymierne korzyści eksploatacyjne. Mamy takie możliwości. Wszystkie nowo produkowane silniki są opracowywane przez nasze doświadczone biuro konstrukcyjne, montowane na Wydziale Prototypowni oraz badane w Laboratorium Maszyn Elektrycznych. – Rynek energooszczędnych silników elektrycznych z magnesami trwałymi jest dla nas jednym z priorytetowych. Stopniowo wzrastające ceny energii elektrycznej sprawiają, że takie rozwiązania są coraz śmielej stosowane w przemyśle. Jesteśmy na to gotowi, nasze konstrukcje zdążyły zyskać bardzo pozytywne opinie, nie ma dla nas trudnych tematów w tym zakresie – podsumowuje Robert Tomaszewski.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024