Silesion.PL

serwis informacyjny

Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego?

Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego w 2022

Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego w 2022

Ach, któż by nie chciał basenu w ogrodzie… Na spełnienie tego marzenia decyduje się coraz więcej Polaków. Musisz być wśród nich, skoro jesteś teraz z nami i czytasz ten artykuł. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje basen koło domu? Jak go należycie utrzymać, żeby mógł służyć przez wiele sezonów? Wyjaśniamy!

Basen ogrodowy: rodzaje

Koszt budowy basenu związany jest przede wszystkim z tym, na jaką konstrukcje się zdecydujesz. Rodzaje basenów ogrodowych da się zamknąć w dwóch głównych kategoriach, wedle których każdy z nas może dostosować realizację swojego marzenia do oczekiwań oraz posiadłości, jaką dysponuje.

Basen betonowy

To typ obiektu, z którym najczęściej kojarzy się nam basen w ogrodzie. Najogólniej mówiąc, to precyzyjny wykop ziemny z wylewką i instalacją systemu zarządzania wodą. Bezapelacyjną zaletą basenów betonowych jest trwałość i fakt, że można je ukształtować na tysiące sposobów, jednak to musi być przemyślana decyzja, ponieważ późniejsze korekty mogą być niemożliwe. Pamiętaj też o tym, że na budowę basenu trzeba mieć pozwolenie, jeśli jego powierzchnia ma przekroczyć 50 m kw.

Basen stelażowy

To rodzaj basenu, który jest bardzo praktyczny w użytkowaniu. O ile baseny betonowe są z natury stacjonarne, baseny stelażowe można rozłożyć na świeżym powietrzu i przenosić w różne miejsca, a na czas zimy spakować wszystko i schować do garażu. Baseny ogrodowe ze stelażem mają jednak ograniczone rozmiary, więc nie da się w nich dobrze popływać, a i głębokość nie pozwoli na nurkowanie. Takie rozwiązania oferują bardzo podstawowy zakres użytku w upalne dni.

Utrzymanie basenu ogrodowego

Koszty utrzymania basenu w ogrodzie to pojęcie względne. Jeśli zależy ci na ogrzewaniu wody, na przykład, siłą rzeczy zapłacisz więcej za prąd. Nie wolno też zapominać o kwestiach higienicznych. Basen przenośny, czy stacjonarny z betonu – wszystkie trzeba utrzymywać w stałym porządku, żeby uniknąć rozwoju glonów i bakterii. Zakres takich działań zależy oczywiście od wielkości basenu. Wymiana wody również powinna mieć miejsce w miarę regularnie.

No więc ile kosztuje budowa basenu?

Cóż, koszt budowy basenu stacjonarnego będzie największy i trzeba się liczyć z tym, że będzie to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (co najmniej 30). Do tego jeszcze trzeba dorzucić akcesoria basenowe jak oświetlenie, filtr żwirowy, czy chociażby zadaszenie basenu. Siłą rzeczy koszt basenu przenośnego będzie dużo mniejszy, lecz nie będzie to aż tak efektowny basen w ogrodzie jak tradycyjna forma betonowa.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023