Silesion.PL

serwis informacyjny

Historyczne tramwaje promują Festiwal „Kolej w miniaturze”

Kolej w miniaturze festiwal

Kolej w miniaturze festiwal

W dniach 12-19 marca na linii nr 26 w Sosnowcu kursują dwa historyczne tramwaje, promujące VII Festiwal „Kolej w miniaturze”, który odbędzie się już w najbliższy weekend. Wspólnie z organizatorami – Stowarzyszeniem Miłośników Kolei w Katowicach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu – zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie.

Spółka Tramwaje Śląskie S.A. jest partnerem Festiwalu „Kolej w miniaturze” od 2019 roku. Dzięki współpracy z organizatorami Festiwalu, makieta szkolna CKZiU jest jedną z atrakcji Dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej, organizowanych przez Tramwaje Śląskie co roku we wrześniu. Przed i w trakcie Festiwalu, Spółka wprowadza do ruchu liniowego w Sosnowcu historyczne tramwaje, które promują wydarzenie.

Już od niedzieli, 12 marca, na linii nr 26 w relacji Pogoń Akademiki – Milowice pętla, przebiegającej obok miejsca wydarzenia, można spotkać dwa historyczne wagony typu 105N i 13N. Dla wielu uczestników Festiwalu to dodatkowa atrakcja, a dla mieszkańców okazja, by dowiedzieć się o Festiwalu.

Festiwal „Kolej w miniaturze” to edukacja oraz fascynacja techniką poprzez zabawę kolejkami. Miłośnicy kolei prezentują swoje techniczne, modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, organizują ruch kolejowy, sterują jazdą lokomotyw i pociągów oraz, co jest najważniejsze, wciągają w tę zabawę widzów i gości Festiwalu.

Poprzez zabawę w kolej poznajemy organizację ruchu, sterowanie i automatykę, konstrukcję i logikę funkcjonowania maszyn i urządzeń, które każdego entuzjastę techniki zachwycają, inspirują, rozwijają oraz kształcą. Nieodłącznym elementem Festiwalu jest również konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety oraz najciekawszy skład pociągu.

Miejsce Festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta). Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.

Termin Festiwalu

  • Sobota, 18 marca 2023, godz. 10:00 – 18:00
  • Niedziela, 19 marca 2023, godz. 10:00 – 17:00
  • W godz. 13:30 – 14:30 zaplanowana jest przerwa ruchowa. Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.

Bilety wstępu

  • Wstęp na salę sportową z makietami modułowymi: 10 zł.
  • Wstęp wolny na wszystkie pozostałe ekspozycje, zajęcia, w tym symulator.
  • Dla dzieci do lat 12 wszędzie wstęp jest bezpłatny.

Strona internetowa festwalu: www.festiwal.kmd.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author