Silesion.PL

serwis informacyjny

Fundacja Świętego Mikołaja wraz z IKEA uruchamia program „Bezgraniczni Przyjaciele”

Fundacja Swietego Mikolaja wraz z IKEA uruchamia program Bezgraniczni Przyjaciele

Fundacja Swietego Mikolaja wraz z IKEA uruchamia program Bezgraniczni Przyjaciele

Fundacja Świętego Mikołaja we współpracy z IKEA uruchamia nowy program wspierający integrację, rozwój i dobrostan dzieci i młodzieży z Ukrainy. Inicjatywa ma formułę programu grantowego dla lokalnych organizacji i instytucji chcących wspólnie działać na rzecz dzieci z Ukrainy, które w Polsce znalazły swoje schronienie.

IKEA przekazała Fundacji Świętego Mikołaja środki, z których zostaną sfinansowane działania wspierające integrację dzieci z Ukrainy. W ramach zaplanowanych projektów lokalne organizacje i instytucje będą mogły organizować zajęcia integracyjne, spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy – zajęcia z zakresu kultury, sztuki, sportu, zajęcia zainteresowań, zajęcia opiekuńcze, korepetycje, gry, zabawy. Ponadto, planowane są  wycieczki krajoznawcze, tematyczne i wyjazdy wakacyjne dla dzieci z Ukrainy, a także lekcje nauki języka polskiego. Pomoc umożliwi prowadzenie grupy wsparcia, zajęć terapeutycznych i konsultacji psychologicznych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Ponadto, IKEA pomoże przygotować i wyposażyć miejsca, w których odbywają się zajęcia integracyjne, spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Nabór wniosków trwa od 9 marca do 6 kwietnia 2023 roku poprzez formularz online dostępny na stronie mikolaj.org.pl. Można wnioskować o kwotę od 5 000 zł do 35 000 zł na projekty realizowane lokalnie od 1 maja do 31 sierpnia 2023 roku.

O granty mogą ubiegać się organizacje i instytucje bezpośrednio pracujące z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy, w tym: domy kulturybibliotekiszkoły i ośrodki szkolno-wychowawczelokalne organizacje pozarządowe pracujące bezpośrednio z dziećmi.

„Ostatni rok był wyjątkowo trudny dla rodzin z Ukrainy, szczególnie dla mam i dzieci, które w ucieczce przed wojną znalazły schronienie w Polsce. Z myślą o najmłodszych, razem z IKEA Retail uruchamiamy nowy program grantowy „Bezgraniczni Przyjaciele” dla lokalnych organizacji i instytucji, które wspólnie z nami chcą pomagać najmłodszym. Celem programu jest stworzenie bezpiecznych i przyjaznych miejsc dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Będą to miejsca wspierające proces integracji, rozwijanie pasji i talentów dzieci oraz ich harmonijny rozwój i dobrostan psychiczny. Dzięki niemu, każdego dnia będziemy udzielali systemowego wsparcia, a to wszystko  pod opieką wykwalifikowanych osób. Jestem szczęśliwa i chciałabym bardzo podziękować IKEA Retail za przekazaną darowiznę na nasz wspólny cel. Bardzo ważne jest dla nas wsparcie naszych darczyńców. Dzięki nim możemy działać długofalowo i na szeroką skalę.” – mówi Joanna Paciorek, Dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.


„Wśród wszystkich tych osób, które ucierpiały w wyniku wojny w Ukrainie szczególną opieką należy otoczyć dzieci, które musiały opuścić swój dom. Wspieranie najmłodszych jest dla IKEA od wielu lat jednym z priorytetów – stąd propozycja programu grantowego. Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mogli współpracować z Fundacją Świętego Mikołaja i to w tak ważnej kwestii. Jesteśmy świadomi tego, że wspieranie inicjatyw, które burzą granice i budują przyjaźnie to kluczowa dziś potrzeba. Mamy nadzieję, że nasz program grantowy stworzy oraz pomoże lokalnie prowadzić działania i tworzyć miejsca, które łączą dzieci i budują atmosferę bezpiecznego, ciepłego domu.” – mówi Judyta Rozmus, Liderka Projektu Wsparcia Osób z Doświadczeniem Uchodźczym, IKEA Retail w Polsce.

Fundacja Świętego Mikołaja od 2019 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy. Przez 3 lata prowadziła świetlicę dla dzieci wewnętrznie przesiedlonych w Mariupolu. Świetlica została zbombardowana w wyniku agresji wojsk rosyjskich w marcu 2022 roku. Od kwietnia 2022 roku prowadzi nieprzerwanie działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja. W pierwszych miesiącach zaostrzenia konfliktu zbrojnego, uruchomiła 62 punkty w różnych miejscach w Polsce. Od września 2022 roku utrzymuje 32 Przystanie. Dzięki wysiłkowi, dobrej współpracy z lokalnymi partnerami i zaangażowaniu darczyńców, pomoc dotarła już do 6,5 tysiąca dzieci. W grudniu 2022 roku zaczęła także działać Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. Każdego dnia odwiedza ją wiele dzieci wewnętrznie przesiedlonych. 

Od początku wojny w Ukrainie schronienie w Polsce znalazło ponad 800 000 dzieci z Ukrainy. Dzieci potrzebują pilnie pomocy, aby móc harmonijnie rozwijać się, integrować z rówieśnikami, uczyć i wzrastać w zdrowiu. Z myślą o nich wspólnie z firmą IKEA Fundacja Świętego Mikołaja  otwiera nowy program pomocowy, który obejmie pomocą kolejne dzieci. 

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja od 1998 roku pomaga dzieciom w potrzebie. Specjalizuje się w wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Od 2010 roku fundacja prowadzi ogólnopolski program stypendialny dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin we współpracy z ponad 300 szkołami z całego kraju oraz program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Wspiera i szkoli młodzież na lokalnych liderów w ramach projektu Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W czasie pandemii fundacja przekazywała uczniom w najtrudniejszej sytuacji komputery do nauki zdalnej. Od 2018 roku nieustannie wspiera dzieci z Aleppo w Syrii,  a od 2019 roku – dzieci z Ukrainy. Każdego roku Fundacja Świętego Mikołaja wspiera setki dzieci, by mogły rozwijać swoje talenty i uczyć się tego, o czym marzą.

O IKEA

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie 11 sklepów IKEA, 93 Punkty Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi), 8 Studiów Planowania i Punkt Planowania IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 35 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024