Silesion.PL

serwis informacyjny

Europejska Stolica Kultury w 2029. Metropolia wesprze przygotowania Katowic

Europejska Stolica Kultury 2029 w Metropolii. Bedzie wspolny wniosek Katowic i Sosnowca

Europejska Stolica Kultury 2029 w Metropolii. Bedzie wspolny wniosek Katowic i Sosnowca fot. S. Rybok

Miasta Śląska i Zagłębia rozpoczynają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W pracach nad przygotowaniem wniosku do konkursu Komisji Europejskiej uczestniczyć będzie Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia. Zgromadzenie GZM podjęło uchwałę w tej sprawie.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej oraz miastom z krajów kandydujących. Miasta, które tytuł ten otrzymują, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej.

Dotychczas dwa Polskie miasta- Kraków w 2000 roku oraz Wrocław w 2016 otrzymały ten tytuł. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 roku. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 roku.

W kwietniu przewodniczący Metropolii Kazimierz Karolczak, Marcin Krupa- prezydent Katowic, Arkadiusz Chęciński- prezydent Sosnowca oraz Łukasz Kohut, eurodeputowany i pomysłodawca wspólnych starań, podpisali deklarację współpracy przy ubieganiu się o tytuł ESK w 2029 roku.

Formalnym kandydatem do tytułu jest Miasto Katowice, jednak w obchody będzie włączona cała Metropolia. Przygotowanie aplikacji konkursowej powierzy się Katowicom oraz Sosnowcowi.

Kultura wzbogaca nasze życie, jest wspólnym dobrem i kształtuje naszą tożsamość. Przyczynia się też do rozwoju ekonomicznego i buduje markę Metropolii w kraju i świecie– mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii.

Działając razem, wykorzystując potencjał 41 gmin członkowskich możemy pokazać, że nasze możliwości są większe i jesteśmy w stanie osiągać ambitne cele, które w pojedynkę trudno byłoby zrealizować– tłumaczy Kazimierz Karolczak.

Kilka miesięcy wcześniej, podczas podpisania deklaracji o współpracy, prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że od 2016 roku, kiedy miasto ubiegało się o ten tytuł, zwiększył się potencjał stolicy Metropolii. Powstały nowe instytucje, realizowane są nowe projekty, została zbudowana siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w powstałej kosztem ponad miliarda złotych Strefie Kultury.

Działanie „Europejskie Stolice Kultury” (ESK) jest inicjatywą Unii Europejskiej. Ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych. Przyczynia się do zwiększenia poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej. 

Organizacja obchodów związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 r. to okazja do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Korzyścią jest duża liczba odwiedzających w roku obchodów, rozwój sektora turystycznego oraz wzrost atrakcyjności inwestycyjnej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024