Silesion.PL

serwis informacyjny

Dzieci na katowickim Basenie Zadole uczyły się pływać z Otylią Jędrzejczak

Dzieci na katowickim Basenie Zadole uczyły się pływać z Otylią Jędrzejczak

Mistrzyni olimpijska uczyła dzieci pływania. Na Basenie Zadole 120 młodych sportowców wzięło udział w jednodniowych warsztatach Otylia Swim Tour. Jest to cykliczna impreza organizowana w całym kraju pod okiem Otylii Jędrzejczak. W Katowicach w tym roku odbyła się 17 czerwca. 

– Warsztaty z legendą polskiego pływania, mistrzynią olimpijską to szansa na wyjątkowe spotkanie, ale i zaczerpnięcie wiedzy od osoby związanej z pływaniem od dziecka. Dla młodych sportowców spotkania z Otylią Jędrzejczak są zawsze inspirujące i motywują do osiągania własnych sukcesów. Jestem przekonany, że wśród uczestników są przyszli sportowcy, szczególnie że miasto od lat stawia na naukę i doskonalenie pływania wśród najmłodszych. Realizowane projekty „Jak ryba w wodzie” i „Elita pływacka Katowic” cieszą się dużą popularnością – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.  

Dzieci miały zajęcia na pływalni, hali sportowej i wysłuchały wykładu mentorki. Robiły pamiątkowe zdjęcia, otrzymały autografy i certyfikaty. Zajęcia były skierowane również dla dorosłych. Rodzice rozmawiali z dietetykiem i psychologiem w ośrodku sportowym na Asnyka należącym do katowickiego MOSiR-u.  

– Emocji było wiele, jak zwykle podczas tego typu wydarzeń. Poprzednio pływaczka gościła na naszych basenach na Burowcu (03.10.2020 r.) oraz na Brynowie (26.06.2021 r.). Tym razem powitaliśmy ją na nowo otwartym Zadolu. Dzieci zaprezentowały wysoki poziom umiejętności i myślę, że Pani Otylia się zgodzi z opinią, że to one były prawdziwymi gwiazdami wydarzenia – powiedział Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów Brynów, Burowiec i Zadole. 

O Otylii Jędrzejczak słów kilka 

Otylia Jędrzejczak specjalizuje się w stylach pływackich motylkowym i dowolnym. Zdobyła tytuły mistrzyni olimpijskiej, dwukrotnie została mistrzynią świata, pięciokrotnie mistrzynią Europy na długim basenie. Trzykrotnie pobiła światowe rekordy.  

– Za każdym razem kiedy spotykam się z młodymi adeptami pływania, widzę jak bardzo chcą się rozwijać i poznawać tajniki pływania. Jeśli z całego zestawu zaprezentowanych ćwiczeń zapamiętają choć jedno, to jest to dla mnie największa nagroda i motywacja do dalszej pracy. Jesteśmy tu już po raz trzeci – najpierw byliśmy na Basenie Burowiec, potem Brynów, a w tym roku odwiedziliśmy Zadole. Cieszę się, że w Katowicach pływanie jest tak popularne wśród najmłodszych – powiedziała Otylia Jędrzejczak, wybitna polska pływaczka.

W ramach jej fundacji realizowany jest szereg projektów wspierających młodych adeptów pływania. Jednym z nich jest Otylia Swim Tour – cykl jednodniowych warsztatów organizowanych w różnych miastach Polski. Każdorazowo w lekcjach z mistrzynią świata bierze udział młody narybek, który przemieszcza się co najmniej dwoma stylami – grzbietowym i dowolnym. Młodzi adepci pływania biorą udział w zajęciach zarówno na pływalni jak i na sali gimnastycznej. Rodzice i trenerzy są także włączani w projekt, bo mają wpływ na kształtowanie zachowań i dążeń do celu. 

Katowice od lat stawiają na naukę pływania  

Katowiccy trzecioklasiści uczestniczą w cyklicznych zajęciach pływackich na basenach Burowiec, Brynów i Zadole, ale też basenach szkolnych i w MOSiR-ze. Lekcje w ramach programu „Jak ryba w wodzie” są prowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów i trwają dwa semestry – od września do czerwca. To jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. Celami są nauka pływania, profilaktyka wad postawy i walka z nadwagą wśród katowickich uczniów. Każdy uczestnik programu spędza w wodzie przynajmniej 20 godzin lekcyjnych. Program „Jak ryba w wodzie” w całości jest finansowany przez miasto, które oprócz bezpłatnego dostępu do infrastruktury zapewnia instruktorów, nauczycieli opiekujących się dziećmi oraz transport na zajęcia. Jest realizowany od 2020 r., a jego pomysłodawcą jest prezydent Katowic Marcin Krupa. W dobiegającym końca roku szkolnym w zajęciach bierze udział 2054 uczniów. Roczny koszt programu to ponad 1,6 mln zł. 

Uczniowie klas IV, którzy osiągnęli najlepsze rezultaty i wykazują zainteresowanie doskonaleniem techniki pływania dodatkowo biorą udział w osobnym programie „Pływacka elita Katowic”. Są to bezpłatne zajęcia na trzech basenach miejskich Brynów, Burowiec i Zadole. Są organizowane w godzinach popołudniowych dwa razy w tygodniu na każdym
z obiektów. Do tego programu, w trwającym jeszcze kilka dni roku szkolnym, zakwalifikowano
48 utalentowanych uczniów.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024