Silesion.PL

serwis informacyjny

Dopisz się do spisu wyborców w Katowicach

W ramach kampanii Nie śpij bo Cię przegłosują w Katowicach powstał mural Fot. K. Kalkowski

Do 12 października jest czas na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. To opcja dla osób, które nie mogą głosować w miejscu stałego zameldowania. W Katowicach stosowny wniosek można złożyć w punkcie podawczym w Biurze Obsługi Mieszkańców na Rynku 1 lub przez internet za pośrednictwem platformy ePUAP. Już dziś jednak zachęcamy, by nie czekać z tym na ostatni moment.

– Udział w wyborach to oczywiście nasz przywilej, ale warto go potraktować jako obowiązek – w końcu ma on ogromny wpływ na sprawy nam najbliższe, jak edukacja czy służba zdrowia. Na terenie Katowic będzie w sumie 148 stałych obwodowych komisji wyborczych, przede wszystkim będą one miały siedziby w szkołach i filiach bibliotek. Warto pamiętać, że jeśli 15 października, czyli w dniu wyborów, chcemy zagłosować w innym mieście niż to, w którym jesteśmy zameldowani, musimy zostać dopisani do listy wyborców. To prosta procedura, którą można wykonać nawet ePUAP-em – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Procedura zmiany miejsca głosowania zajmuje raptem kilka minut. We wniosku o zmianę miejsca głosowania należy wpisać imię i nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz adres zamieszkania, pod którym zamierzamy przebywać w dniu wyborów. Dzięki temu wyborca zostanie ujęty w spisie wyborców w obwodzie właściwym dla wybranego miejsca głosowania. 

– Taki wniosek może być złożony za pośrednictwem ePUAP-u. Do 4 października wniosek o złożenie do spisu wyborców złożyło ponad 5 tysięcy osób – mówi Grzegorz Skorupa, naczelnik wydziału spraw obywatelskich.

W Biurze Obsługi Mieszkańców można także pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem wyborcy mogą się zgłosić do każdej obwodowej komisji wyborczej (w Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim) i oddać swój głos. Do wydawania zaświadczeń uruchomiono trzy stanowiska nr 31, 32, 33 w BOM przy Rynku 1 (I piętro).

Do 4 października takich zaświadczeń w Katowicach wydano 2 167.

Jak wynika z danych PKW w Katowicach uprawnionych do głosowania jest ponad 214 tysięcy osób. Osoby, które nie wiedzą gdzie jest ich obwodowa komisja wyborcza mogą sprawdzić przez internet – wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 r.

Nie śpij, bo Cię przegłosują!

Przypomnijmy, że Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują. W ramach akcji duży budzik stanął we wtorek 3 października na placu Kwiatowym w Katowicach. Wcześniej budzik był już w kilku miastach wojewódzkich – m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Białymstoku. Dziś (5.10.) wyruszył w dalszą drogę do Rzeszowa.

Budzik nie jest jedynym elementem, który ma przypominać w Katowicach o zbliżających się wyborach. Informacje o kampanii wyświetlane są w infokioskach. Umieszczono ją także na czterech billboardach i jednym banerze w przestrzeni miasta. Natomiast w przejściu podziemnym przy Pałacu Młodzieży pojawił się mural – widnieje na nim główne hasło kampanii, czyli napis „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Regularnie informacje o kampanii pojawiają się także na oficjalnych kanałach w social mediach miasta Katowice.

Z kolei w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się „bieg do urny wyborczej”. Również w ten sposób Katowice zachęcają do udziału w wyborach 15 października. Sam bieg odbędzie się tydzień przed wyborami – 8 października o godzinie 11.00. Biuro zawodów będzie się mieściło na terenie Campingu 215. Na listę startową wpisało się ponad 360 osób. Zapisy są już zamknięte, a wolne miejsca rozeszły się błyskawicznie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023