Silesion.PL

serwis informacyjny

Basen Brynów w Katowicach ponownie otwarty po przerwie technologicznej

BASEN BRYNOW scaled

BASEN BRYNOW scaled

Stęskniliśmy się za Wami”, „zaraz będziemy” to tylko niektóre z reakcji klientów na otwarcie Basenu Brynów po przerwie technologicznej.

Zakończyła się już coroczna kontrola techniczna urządzeń Basenu Brynów i obiekt jest ponownie otwarty dla klientów.

– Przeprowadzono w tym czasie szereg napraw gwarancyjnych. Prace były konieczne, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Usunięto m.in. wady i usterki gwarancyjne, opróżniono i zdezynfekowano niecki basenowe – tłumaczy Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów. W ciągu dwóch dni po zakończeniu przerwy Basen Brynów przyjął 1891 klientów i to wyłącznie w strefie mokrej.

Nowoczesny system detekcji utonięć

Czas przerwy technologicznej został również wykorzystany do montażu na basenie pierwszego w Polsce systemu wykrywania utonięć SwimEye -– SDU. To sieć podwodnych kamer i komputerów wizyjnych, które tworzą siatkę monitorowania niecek basenów – rekreacyjnego i sportowego. Odpowiednia liczba i pozycja kamer umożliwi śledzenie całej powierzchni niecek. System działa w oparciu o zaawansowane algorytmy dokonujące analizy obrazu z kamer podwodnych, dzięki czemu znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystających z obiektu.

– Kiedy człowiek staje się nieruchomy system zaczyna liczyć czas i wskazuje na wstępne zagrożenie. Po 10 sekundach SwimEye włącza pełny alarm elektroniczny – aktywuje sygnał świetlny i wysyła sygnał dźwiękowy oraz wiadomość tekstową do radiotelefonów będących na wyposażeniu ratowników, z dokładną informacją, w której strefie niecki doszło do zdarzenia – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów.

Pomoc dla ratowników

System detekcji utonięć jest narzędziem, które wspiera pracę ratowników ale nie zastępuje aktywnego nadzoru nad basenem. Pozwala wyeliminować problemy z ograniczoną widocznością dna. Tę widoczność ograniczają najczęściej odblaski, cienie i fale. Jest codziennie kalibrowany i uczy się, by fałszywych alarmów było jak najmniej. Wszyscy ratownicy wdrażają się w jego obsługę i włączają go do codziennej rutyny.

– Wykonawcą systemu jest Konica Minolta wraz z norweskim SwimEye. Umożliwia on stałą obserwację osób znajdujących się w niecce basenu i zapewnia „dodatkowe oczy” pod wodą, śledząc ruch pływaków. Wykrywa osobę, która pozostaje nieruchoma na dnie basenu i poprzez skrócenie czasu reakcji ratownika pomaga ratować życie – zaznacza dyrektor Tomasz Szpyrka.

Kompleksowe zabezpieczenie wszystkich basenów

W postępowaniu przetargowym wybrano firmę Konica Minolta, która wraz z norweskim SwimEye wykonała system detekcji utonięć na Basenie Brynów. W pierwotnym założeniu miał on chronić pływających w basenie sportowym, jednak ostatecznie zdecydowano, by kamery zainstalować również w niecce basenu rekreacyjnego. Podobne zabezpieczenia zostaną również zainstalowanie na Basenie Burowiec i budowanym Basenie Zadole.

Basen Burowiec i Basen Zadole

Przetrwa technologiczna została również wprowadzona na Basenie Burowiec i potrwa do 10 kwietnia. Czas konserwacji urządzeń basenowych jest ściśle określony i może podlegać tylko niewielkim przesunięciom. Termin przerwy technologicznej (przeprowadzonej w ramach gwarancji) wynika z daty oddania basenów do użytku. Pierwszy przegląd został przeprowadzony po około pół roku od otwarcia. Kolejne działania serwisowe następują cyklicznie co rok od poprzedniego. Jednocześnie trwa budowa Basenu Zadole. Obecnie realizowane są prace związane z technologią wody basenowej oraz montażem blachy dennej niecki sportowej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024