Silesion.PL

serwis informacyjny

Autobus PKM Katowice będzie woził ukraińskie dzieci do szkół

Autobus PKM będzie woził ukraińskie dzieci do szkół

Autobus PKM będzie woził ukraińskie dzieci do szkół

Niedawno rozpoczęty rok szkolny nie dla wszystkich dzieci oznacza to samo. O ile w Polsce czas wojny na szczęście jest już tylko przeszłością i chwilą zadumy, jaka zawsze ma miejsce podczas rozpoczynania każdego kolejnego roku szkolnego, o tyle w Ukrainie jest niestety codziennością. PKM Katowice na wniosek prezydenta Marcina Krupy w ramach pomocy postanowił przekazać ukraińskiej gminie Obroszyn jeden z autobusów, aby dzieci, które mieszkają na jej terenie, mogły dojechać do szkoły i w miarę możliwości uczyć się.

Ukraińskie dzieci nadal nie mogą z pełnym spokojem pójść do szkoły i spokojnie się uczyć – wiele z nich zostało przesiedlonych ze swoich domów i teraz muszą odnaleźć się w nowym środowisku, a dodatkowo w niepewnej rzeczywistości wojennej. Życie w wielu regionach Ukrainy to obecnie bardziej walka o przetrwanie, ale nie można zapominać o nadchodzącej przyszłości, do której trzeba się przygotować. Dlatego edukacja jest jednym z tych aspektów, które Ukraińcy starają się podtrzymywać pomimo przeciwności.

Edukacja dla dzieci przesiedlonych

Niedawno do PKM Katowice zgłosili się przedstawiciele Rady Gminy Obroszyn z powiatu lwowskiego. Obwód Lwowski stał się schronieniem dla ponad 500 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych. Podczas toczących się walk zarówno mieszkańcy, jak i instytucje przekazują walczącym wiele swoich zasobów. Szkoły w szczególności oddają autobusy, które mogą się przydać na froncie. Niestety skutkuje to tym, że nie ma pojazdów, które mogą wozić dzieci z bardziej oddalonych rejonów wiejskich. Gmina Obroszyn licząca 7622 osoby również oddała swój jedyny autobus szkolny na potrzeby wojenne. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego władze gminy chcą zapewnić wszystkim dzieciom transport do szkół, jednak nie mają odpowiednich środków na jego sfinansowanie. Katowice postanowiły wspomóc Ukraińców i przekazują kolejny pojazd, który będzie służył podczas trwającej wojny.

Wspieranie Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie, jest dla nas bardzo ważne i staramy się włączać w wiele akcji pomocowych. Jednak decyzja, aby pomóc dzieciom, które nie powinny w ogóle myśleć o temacie wojny, a skupiać się na nauce i zabawie, była dla nas jednoznaczna. Jako prezydent miasta, ale także rodzic, wiem, jak ważna jest edukacja i cieszę się, że dzięki naszym działaniom uda się sprawić, że chociaż część dzieci jej nie przerwie przez błędy, które powodują dorośli – podkreśla z całą stanowczością prezydent Marcin Krupa.

Ważna pomoc

Autobus, który został wybrany, to niskopodłogowy 12-metrowy Solaris Urbino z 2013 r. Spełnia bardzo wysoką normę emisji spalin Euro 5. Wcześniej był wykorzystywany jako tzw. autobus lotniskowy – ponieważ ma trochę inne wyposażenie wewnątrz, dzięki czemu był bardziej komfortowy dla pasażerów podczas dłuższych podróży. Posiada on 40 miejsc siedzących oraz 46 stojących. We flocie PKM-u jest to jeden z nielicznych, srebrnych, pojazdów.

Autobus PKM będzie woził ukraińskie dzieci do szkół
Autobus PKM będzie woził ukraińskie dzieci do szkół

Podczas przekazywania autobusu pierwszy zastępca wójta gminy Obroszyn Anton Kustyk spotkał się z wiceprezydentem Katowic Jerzym Woźniakiem. Ukraińcy mówili, jak wiele znaczą dla nich takie gesty poparcia, które pozwalają na w miarę codzienne funkcjonowanie. Ma to szczególne znaczenie właśnie w kwestii edukacji, która w czasach wojennych jest dla wielu dzieci niemożliwa. – Rozumiemy trudną sytuację Ukrainy, która szczególnie gdy dotyka dzieci, jest niezrozumiała i budząca złość. Wspieranie edukacji, szczególnie w czasach wojennych, jest ważnym zadaniem, dlatego z chęcią odpowiedzieliśmy na apel Ukraińców i w miarę naszych możliwości wybraliśmy autobus, który pomoże dzieciom z odleglejszych terenów na edukację i dojazd do szkoły – mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).