Silesion.PL

serwis informacyjny

8, 9 i 10 września odbędzie się X Katowicki Festiwal Szachowy

szachy

To będzie prawdziwe święto królewskiej gry, a Katowice po raz kolejny staną się stolicą polskich szachów. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym 8, 9 i 10 września odbędzie się X Katowicki Festiwal Szachowy. Jego gwiazdą będzie dwukrotny mistrz Europy, czeski arcymistrz David Navara.

– O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też szacunku do rywala. To zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników. Katowicki Festiwal Szachowy jest świetnym miejscem do szlifowania swoich umiejętności bądź rozpoczęcia swojej przygody z szachami. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcam całe rodziny do skorzystania z okazji i przekonania się jak świat szachów wygląda z bliska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji i niespodzianek. Zostały one przygotowane z myślą nie tylko o szachistach, ale też publiczności.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w którym pula nagród przekracza 30 tys. zł. Zostanie on rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się już kilkuset zawodników w tym kilkanaście arcymistrzyń i arcymistrzów szachowych. Zaproszenie przyjął jeden z najlepszych szachistów na świecie, arcymistrz David Navara. Jest on mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, a tytuły wywalczył w 2014 i 2022 roku.

– Gość specjalny festiwalu jest wyjątkową osobowością w świecie szachów. Jest znany z wszechstronnego stylu gry i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Jego pojedynki na pewno będą gratką dla kibiców i zapewne przyciągną wielu fanów królewskiej gry – zapewnia Michał Paździora, wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego.

W programie festiwalu znajdują się turnieje szachowe dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania, a także pokazy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Sobotnie zmagania turniejowe zainauguruje koncert jednego z najlepszych polskich zespołów folkowych, grupy Tekla Klebetnica, którą szachiści mogli już w tym roku usłyszeć podczas Międzynarodowego Festiwalu Szachowego w Ustroniu.

X Katowicki Festiwal Szachowy rozpocznie Drużynowy Puchar Polski 2023 w Szachach Błyskawicznych. W turnieju, który rozegrany zostanie 8 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, udział wezmą drużyny z całego kraju. Partnerem Pucharu Polski jest PGNGiG Termika.

W sobotę, w ramach wydarzenia, otwarta zostanie także polsko-węgierska kawiarenka szachowa. Śląski Związek Szachowy pozyskał lokal przy ulicy Panewnickiej 21 w Katowicach-Ligocie w ramach projektu “Lokal na Kulturę”.

Szczegółowe informacje o X Katowickim Festiwalu Szachowym publikowane są na stronie chess.katowice.pl

Szczegółowy harmonogram:

KATOWICKI FESTIWAL SZACHOWY,
Katowice – MCK, 08.09.2023 r.
piątek 08.09.2023 r.

16:00 PGNiG Termika Drużynowy Puchar Polski w Szachach Błyskawicznych

Sobota 09.09.2023 r.
9:30-10:00 występ Tekla Klebetnica
10:00 I runda
10:50 Orkiestra Górnicza + otwarcie
11:15 II runda
11:30-11:45 Otwarcie lokalu przy ulicy Panewnickiej 21 (w tym konferencja prasowa)

Niedziela 10.09.2023 r.
14:30 zakończenie

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *