Silesion.PL

serwis informacyjny

2. lata Katowickiej Karty Mieszkańca

Katowicka Karta Mieszkanca

Katowicka Karta Mieszkanca

Ponad 85 tysięcy mieszkańców Katowic korzysta ze zniżek w 12 miejskich jednostkach oraz u ponad 100 partnerów prywatnych. Katowicka Karta Mieszkańca funkcjonuje już od dwóch lat. Katowiczanie najchętniej wybierają wersję karty dostępną przez aplikację, a najczęściej korzystają ze zniżek na miejskich basenach. W portfelach katowiczan dzięki zniżkom w ramach karty mieszkańca pozostało już 3,3 mln zł.

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w basenach miejskich dzięki KKM mieszkańcy naszego miasta płacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza Katowic 20 zł. To najwyższa zniżka oferowana w ramach KKM, bo wynosząca 60% – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program „Katowicka Karta Mieszkańca” realizowany jest od 1 września 2020 r. Mimo obostrzeń związanych z pandemią  COVID-19 – szczególnie istotne dla programu były ograniczenia w funkcjonowaniu basenów, siłowni, jednostek kultury, które oferują zniżki – od rozpoczęcia realizacji programu do 31 sierpnia br. wydanych zostało 85 029 kart:

 • zarejestrowanych poprzez aplikację: 52 580,
 • zarejestrowanych przez stronę internetową: 7 777,
 • wydanych w formie plastikowej: 24 615,
 • wydanych w formie karty wirtualnej – karta przypisana do karty płatniczej: 57.

  Zniżki w obiektach miejskich i firmach prywatnych

  Do Programu włączyło się już ponad 100 partnerów prywatnych oraz 12 jednostek miejskich. Wśród oferowanych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca zniżek są m.in. zniżki na miejskie baseny „pod chmurką” – Bugla i Rolna, baseny Brynów oraz Burowiec, korty tenisowe czy siłownie. Katowice to miasto muzyki, więc posiadacze KKM również na wakacyjne festiwale takie jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival Katowice mogą zakupić bilety z 20% rabatem. Ze zniżki możemy także skorzystać kupując bilety na spektakle organizowane np. w ramach Letnich Ogrodów Teatralnych. KKM to nie tylko ulgi na wydarzenia kulturalne, ale także na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, weterynaryjne, prawne, jubilerskie, czy transportowe. Dla osób lubiących podróżować przygotowano zniżki na wyjazdy turystyczne, wycieczki, noclegi. KKM oferuje również zniżki m.in. na tor kartingowy, do Śląskiego Wesołego Miasteczka „Legendia”, wypożyczenie sprzętu na spływy kajakowe i pontonowe, relaks w Termach Chochołowskich, wstęp do parków trampolin, papugarni, wypożyczenie wrotek, zniżkę do księgarni, zwiedzanie muzeów oraz wiele innych.

Katowicka Karta Mieszkańca jest realizacją jednego z głównych zobowiązań wyborczych prezydenta Marcina Krupy. – Ponad 85 tysięcy wyrobionych kart potwierdza, że to był bardzo dobry pomysł. W portfelach katowiczan dzięki zniżkom pozostało już 3,3 mln zł. Zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – naprawdę warto! – mówi prezydent Marcin Krupa.

Łącznie mieszkańcy Katowic skorzystali (stan na 31.08.2022 roku) z 307 tys. zniżek (po pierwszym roku było to 99 tys.), które pozwoliły im zaoszczędzić 3,3 mln zł (po pierwszym roku było 890 tys. zł).

Wśród miejskich instytucji mieszkańcy najchętniej korzystali z Basenu Brynów, w który zliczono 145,2 tys. transakcji i udzielono zniżek na kwotę 1,5 mln zł. Niewiele mniej popularny był Basen Burowiec, w którym z Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystano 113,5 tys. razy, co pozwoliło mieszkańcom zaoszczędzić 1,2 mln zł.

fot. UMK

W obszarze kultury, Katowice Miasto Ogrodów odnotowało 1,9 tys. transakcji, a tym samym oszczędności wyniosły 23 tys. zł, NOSPR 425 transakcji z 6,4 tys. zł oszczędności, a Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM 356 transakcji z 3,9 tys. zł oszczędności dla mieszkańców.

Powyższe przykłady pokazują, że korzystanie z Katowickiej Karty Mieszkańca przynosi jej posiadaczom realne zyski w postaci zaoszczędzonych pieniędzy. Poniżej informacje kto i w jaki sposób może wyrobić kartę i korzystać z wszystkich jej profitów.

Plastikowa karta, a może aplikacja?

Katowicka Karta Mieszkańca wydawana jest w trzech tożsamych i równoważnych formach, a każdy mieszkaniec może jednocześnie posiadać każdą formę Karty:

 • Aplikacja mobilna (m-Karta) – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Osoby zameldowane na stałe w Katowicach, taką kartę mogą wyrobić samemu o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu! System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy taka osoba znajduje się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – to karto od razu zostanie udostępniona. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.

Jeżeli osoba nie jest zameldowana na stałe w Katowicach ale należy do którejś z pozostałych grup osób uprawnionych do otrzymania Karty – będzie musiała dostarczyć do Urzędu (Biuro Obsługi Mieszkańca Rynek 1) wniosek wraz z wymaganymi dokumentami określonymi w regulaminie Programu.

 • Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w wyznaczonych placówkach Akceptantów Karty (jednostki miejskie będące partnerami Programu. Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, będą musiały udać się do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1).
 • Wersja plastikowa – aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1). Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu.

Kto może uzyskać KKM?

Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
 • są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • osoby przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
 • studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
 • osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
 • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.

Więcej informacji w tym Regulamin Programu znajduje się na stronie www.kkm.katowice.eu, aplikacji mobilnej KKM oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca – Rynek 1.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024