Silesion.PL

serwis informacyjny

16.12.2023 r. syreny alarmowe w 42. rocznicę pacyfikacji kopalni “Wujek”

fot. ipn.gov.pl

​W sobotę 16 grudnia br. będziemy obchodzili 42. rocznicę pacyfikacji kopalni “Wujek” w Katowicach. W ramach uczczenia pamięci poległych górników w tym dniu o godzinie 11:00 zostaną uruchomione syreny wykorzystywane w systemie ostrzegania i alarmowania ludności na terenie Katowic. Przez trzy minuty będzie emitowany ciągły dźwięk oznaczający odwołanie alarmu.

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących (strajk okupacyjny) przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. IPN określa te wydarzenia jako najkrwawszą pacyfikację w czasie stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych, a po stronie oddziałów pacyfikujących rannych zostało 41 milicjantów i żołnierzy, w tym 11 ciężko.

Pacyfikacja kopalni „Wujek” – największa zbrodnia stanu wojennego” – IPN.gov.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024