Silesion.PL

serwis informacyjny

1 kwietnia startuje kolejny sezon rowerów miejskich w Katowicach

rower fot. R. Kazmierczak 3

rower fot. R. Kazmierczak 3

Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Katowicach. System wypożyczalni miejskich wystartuje 1 kwietnia i będzie działał aż do 1 listopada, a do dyspozycji mieszkańców oddana zostanie rekordowa liczba zarówno stacji, jak i rowerów.

W Katowicach jest 125 stacji oferujących ponad 1000 rowerów w tym 18 stacji w nowych lokalizacjach: 

1Gliwicka/Wiśniowa
2Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza
3Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego
4Rynek – Teatr Śląski
5Park Powstańców Śląskich
6Spodek – WUF 11
7Józefowska – Hala sportowa MOSiR
8Ośrodek Sportowy Podlesianka
9Boisko Rapid
10Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II
11Stadion Asnyka
12Kościuszki/Zgrzebnioka
13Park Bolina
14Osiedle Gwiazdy
15Boya-Żeleńskiego/Migdałowców
16Gliwicka – MOPS
17Fabryka Porcelany
181 Maja/Bohaterów Monte – Cassino

Systemy rowerów miejskich funkcjonujące w dużych miastach na całym świecie, cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy korzystają z nich do codziennego poruszania się po mieście oraz w celach rekreacyjnych. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie co roku z miejskich jednośladów korzysta coraz więcej osób.

– Katowice to miasto przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Od 2015 roku powstało 36 km nowych dróg rowerowych za blisko 29 mln zł. Równie istotną częścią tej infrastruktury jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, którą systematycznie rozbudowujemy. W 2015 roku testowo uruchomiliśmy trzy stacje, w roku 2019 było ich już 76, w 2020 – 83, a w 2021 roku do dyspozycji mieszkańców było ich 107. W tym roku, docelowo mieszkańcy będą mogli korzystać ze 125 stacji oferujących ponad 1000 rowerów. Ale na tym oczywiście nie poprzestaniemy, w kolejnych latach zakładamy dalsze zagęszczanie i rozszerzanie tej sieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego. Prowadzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone spółce PKM Katowice. Dzięki większej liczbie stacji wypożyczania rowerów miejskich, rośnie także liczba osób korzystających z tego systemu. W ubiegłym roku zarejestrowało się 9 936 nowych użytkowników rowerów miejskich (ponad 1 tys. więcej niż rok wcześniej), a ich ogólna liczba to obecnie ponad 82 tys. osób. Najpopularniejszą spośród katowickich stacji rowerowych od kilku lat jest ta zlokalizowana na Rynku (w ostatnim sezonie obsłużyła ponad 10 tys. wypożyczeń), a także punkty położone przy dworcu PKP, na placu Wolności, w pobliżu kościoła Mariackiego oraz w Dolinie Trzech Stawów.

Sieć rowerów miejskich będzie dostępna dla mieszkańców od 1 kwietnia do 1 listopada. Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane stacje w lokalizacjach znanych z poprzedniego sezonu (będą to 93 stacje w pełni finansowane przez Miasto oraz tzw. stacje partnerskie). – Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Na przełomie wiosny i lata system powiększy się o 18 stacji w nowych lokalizacjach – wyjaśnia Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu.

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów Katowice przeznaczą w tym roku ponad 6,6 mln złotych. W ramach tej kwoty operator – Nextbike Polska uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a także będzie odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego działania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada. Do dyspozycji mieszkańców będą również rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku o masie do 100 kg lub czworo dzieci (w tyle kompletów pasów bezpieczeństwa wyposażony jest każdy rower cargo).

Stacja rowerowa MDA Katowice fot. Sławomir Rybok
Ile kosztuje wypożyczenie roweru miejskiego w Katowicach?

Opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsze 15 minut jest darmowe natomiast wypożyczenie od 16 do 60 minuty to koszty 1 zł. Wypożyczenie na 2 godziny to 2 zł, 3 godz. 3 zł Czwarta i każda następna godzina to 4zł. Opłata za przekroczenie 12 godzin użytkowania roweru wynosi 200 zł Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru to 2000zł

Jak wypożyczyć rower miejski w Katowicach?

Wystarczy podejść do terminala, nacisnąć przycisk „Wypożycz” i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu. Rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka.
Gdy rower jest zabezpieczony linką, należy nacisnąć przycisk „Wypożycz” i postępować zgodnie z instrukcją lub zadzwonić na infolinię. Zamek szyfrowy odblokowuje się za pomocą otrzymanego 4-cyfrowego kodu. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024