Czytasz: Żywoty świętych osiedlowych w Teatrze Rozrywki

Żywoty świętych osiedlowych w Teatrze Rozrywki

Chorzowski teatr szykuje premierę o mieszkańcach typowego blokowiska.

Adaptacja książki Lidii Amejko pełna jest surrealistycznego poczucia humoru. Krótkie opowiastki o najzwyklejszych, a może właśnie zupełnie niezwykłych, bo przecież "świętych", mieszkańcach typowego blokowiska pełne są zaskakujących skojarzeń i dowcipnych puent.  

- Nuda, bezmyślność, bezsens. Metafizyka, obecność świętych, boska interwencja. Kościół i monopolowy Jerycho. Polska w pigułce, ale odwiedzana przez anioły i słynnych filozofów. Nie tylko można było sprawdzić, co z tego wyniknie. To było wręcz konieczne, zwłaszcza gdy dostało się zespół złożony z ludzi zdolnych, obdarzonych odwagą i poczuciem humoru – mówi Karolina Kirsz, reżyserka spektaklu.

I dodaje: - A więc wyruszyliśmy w tę podróż, żeby sprawdzić czy istnieje granica bezsensu i głupoty, której się nie da przekroczyć. Okazało się, że człowiek nawet najbardziej zanurzony w pustce i beznadziei zawsze – mimo wszystko – pragnie jakiegoś poczucia godności i sensu. I że może się okazać zgubne, gdy zostanie mu ofiarowana w zamian idea szkodliwa i pozwalająca stan idiotyzmu w świecie jeszcze pomnożyć. Erazm z Rotterdamu powiedział wszak, że głupota to machina napędzająca świat. Dlatego będzie się działo.

W sztuce występują Izabella Malik, Marta Tadla, Jarosław Czarnecki i Hubert Waljewski.

Prapremiera sztuki odbędzie się 19 kwietnia na Małej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Teatr Rozrywki zaprasza także na koncerty: Katarzyna Groniec wystąpi 13 kwietnia, Michał Bajor z materiałem „Od Kofty do Korcza” pojawi się 13 maja, a 5 sierpnia odbędzie się przeniesiony z marca koncert Kroke & Zohara Fresco.

Czytaj więcej