Czytasz: Żywiec dla Aleppo
5 lutego w kinie Janosik odbędzie się pokaz filmu i spotkanie poświęcone problemowi uchodźstwa z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

Pokazany zostanie film dokumentalny „Fuocoammare. Ogień na morzu” w reżyserii i według scenariusza Gianfranco Rosiego, który przedstawia życie na włoskiej wyspie w czasie europejskiego kryzysu migracyjnego.

Obraz otrzymał m.in. nagrodę Złotego Niedźwiedzia w kategorii Najlepszy film w roku 2016 oraz Europejską Nagrodę Filmową dla Najlpszego filmu dokumentalnego - Prix Arte w roku 2016.

 

Żywiec dla Aleppo - inicjatywy obywatelska

Wydarzenie jest organizowane w ramach inicjatywy Żywiec dla Aleppo – Inicjatywa Obywatelska, której inicjatorem jest Szymon J. Wróbel, dziennikarz i reżyser filmów dokumentalnych.

- Kiedy świat obiegły zdjęcia z Aleppo, postanowiliśmy coś zrobić. Nasze działania mają na celu wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej, ale od początku zależało nam na tym, aby niosły także walor edukacyjny. Chcemy uświadamiać ludzi, że pewne zjawiska, które dzieją się na świecie obecnie, dotyczą nas bardziej, niż nam się wydaje. Ten temat poruszyłem w filmie „Z domu...”, który pokazuje losy wysiedlonych mieszkańców Żywiecczyzny w 1940 r.

Żywiec dla Aleppo - spotkanie ze świadkami dramatu

Projekcji filmu będzie towarzyszyć spotkanie z Kariną Kanjo i Marcinem Żyłą.

Żywiec dla Aleppo 1
Uchodźcy na stacji kolejowej Budapest Keleti 4 września 2015 roku

 - Na dyskusję zaprosiliśmy osoby, które nie są teoretykami, wręcz przeciwnie były świadkami takiego dramatu. Matka pani Kariny Kanjo jest Polką, ojciec Syryjczykiem. Karina urodziła się w Aleppo, jej matka jest Polką, ojciec Syryjczykiem.

Zna zatem doskonale to miasto z czasów przedwojennych, jest też w stałym kontakcie internetowym ze znajomymi. 2014 r. wraz z mężem Syryjczykiem i dwójką dzieci musiała uciekać z Syrii z powodu wojny – mówi organizator spotkania.

Żywiec dla Aleppo 2
Uchodźcy na terenie Węgier, niedaleko granicy z Serbią 24 sierpnia 2015

Marcin Żyła natomiast, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego i dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną i międzynarodową.

- Dwukrotnie był na Lampedusie, ''wyspie uchodźców'', na własne oczy widział to, z czym zmierzyła się Europa, bo ta wyspa stała się takim sumieniem Europy. Przeszedł także tzw. szlak bałkański. Wybór prelegentów jest więc nieprzypadkowy – mówi Szymon J. Wróbel i dodaje:

- Liczę, że na niedzielne spotkanie przyjdzie dużo młodych osób, że będziemy konstruktywnie rozmawiać o uchodźstwie i że obalimy kilka mitów.

Czytaj więcej