Czytasz: Żywiec buduje szpital wspólnie z prywatnym inwestorem [WIDEO]

Żywiec buduje szpital wspólnie z prywatnym inwestorem [WIDEO]

To pierwsza tego typu wspólna inwestycja samorządowo-prywatna w Polsce.

Władze powiatu żywieckiego jako pierwszy samorząd w Polsce zdecydowały się na budowę szpitala we współpracy z prywatnym inwestorem. Pożyczki na budowę i wyposażenie szpitala udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego, a operatorem będzie firma z Kanady. Do realizacji inwestycji przyczynili się także mieszkańcy, którzy zorganizowali zbiórkę na zakup jednej z działek, na której szpital powstaje.

– Pięćdziesiąt lat temu mieszkańcy zorganizowali zbiórkę na zakup działki. Cieszę się, że jest mi dane patrzeć na szpital, który został już zbudowany w stanie surowym – mówił starosta żywiecki Andrzej Kalata.

– Wzięliśmy na siebie ryzyko zarówno dokończenia budowy, jak i prowadzenia szpitala przez uznanego międzynarodowego operatora. Wzięliśmy też pod uwagę preferencje powiatu w Żywcu, który zainteresowany jest tym, żeby szpital rozwijał się w sposób jak najlepszy – powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann.

Do nowego szpitala zostaną przeniesione wszystkie oddziały oraz izba przyjęć.
– Analizowaliśmy 10 lat temu, czy remontować stary szpital, czy budować nowy. Koncepcja, którą opracowaliśmy, jednoznacznie wskazała, że taniej i bezdyskusyjnie wygodniej będzie wybudować nowy szpital – powiedział Kalata.

Starosta żywiecki wskazał, że samorządu nie byłoby stać na taką inwestycję, gdyby miał pokryć jej koszty z własnych środków, nie uzyskałby też odpowiedniego kredytowania.
– Dlatego forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w której partner prywatny finansuje inwestycję, a w zamian będzie prowadził szpital przez 30 lat, jest dla nas komfortową sytuacją – stwierdził Kalata i podkreślił, że jest to pionierski projekt.

– My potrzebujemy jednego szpitala, natomiast wiem, że potrzeby w skali Polski są olbrzymie. Mam nadzieję, że to będzie taki pilotażowy projekt, który pozwoli samorządom iść tą samą drogą – podsumował Kalata.

źródło: X-news