Czytasz: "Żywe ulice" na tyski rynek

"Żywe ulice" na tyski rynek

Tu nie rynek jest "sercem" miasta

Miasto szuka pomysłu na „Stare Tychy”. Na temat tego, jak powinna wyglądać ta część miasta, mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się już w najbliższy weekend, wcześniej swoją opinią można podzielić się w internecie.

Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się m.in. na temat bezpieczeństwa dzielnicy, ale także jej atrakcyjności, czy raczej jej braku. Urzędnicy chcą wiedzieć, m.in. co musiałoby się tam zmienić, żeby ludzie częściej spędzali tam swój wolny czas.

Ludzie przenieśli się na plac Baczyńskiego 

Tyski rynek oblegany jest głównie przez dzieci, ich rodziców i dziadków. Fontanna przyciąga najmłodszych, ale tylko w dzień, wieczorami dzielnica świeci raczej pustkami. Przyczyniało się do tego ostatnie zamknięcie pobliskiego pubu Bakakaj, ale także usytuowany nieco wyżej plac Baczyńskiego, na którym to tętni życie towarzyskie tyszan. Co musiałoby się zmienić na rynku, by i tam wyszli ludzie?

Urzędnicy chcą znaleźć odpowiedź na to pytanie podczas konsultacji, które zorganizują na rynku, ale to nie wszystko.

- Poprzez rozmieszczanie elementów małej architektury w tym obszarze, chcemy zbadać ich wpływ na wygląd przestrzeni oraz zachowania użytkowników. Chcemy zobaczyć czy takie zmiany spodobają się mieszkańcom. Takie „żywe ulice”, czyli tymczasowe przemiany ulic robiono już m.in. w Gliwicach, Katowicach, Krakowie i Warszawie - mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Idea "Żywej Ulicy” zrodziła się w ubiegłym roku. W ramach projektu społecznicy z Fundacji Napraw Sobie Miasto w ciągu jednego dnia zmieniają charakter ulic, tak by były przyjazne mieszkańcom. I tak np. podczas kwietniowego happeningu w Gliwicach na ul. Zwycięstwa pojawiły się ogródki kawiarniane, zieleń w donicach i rozkładane krzesełka.

Niedzielne wydarzenie połączone z trwającymi od piątku konsultacjami jest częścią projektu „Przestrzeń dla partycypacji” realizowanego przez Związek Miast Polskich wspólnie z Pracownią Badań Innowacji Społecznych "Stocznia", Fundacją Napraw Sobie Miasto, Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego ma powstać nie tylko dla samej płyty rynku, ale też dla obszaru pomiędzy ulicami: Mikołowską, Zakątek, Nowokościelną, Kościuszki, Ks. Kapicy, Sienkiewicza, Boczną, Kard. Hlonda i Bpa. Burschego.

Wypowiedz się na rynku lub w internecie 

Konsultacje w tej sprawie odbędą się w piątek na płycie rynku w godzinach od 15 do 18. Następnie w sobotę od 10 do 13 na terenach zielonych obok Rynku, a także w niedzielę od 10 do 13. Już teraz swoją opinię na temat tej części miasta, można również wyrazić za pomocą strony internetowej: www.umtychy.pl/konsultacjespoleczne.

Czytaj więcej