Czytasz: "Zwolnij, puść go". Ruszyła ważna akcja w Tychach

"Zwolnij, puść go". Ruszyła ważna akcja w Tychach

Najdłuższą trasą w Tychach przejedzie autobus z nietypowym komunikatem.

Moto-fan, czyli doświadczeni motocykliści ze Śląska, podjęli się ważnej akcji. Będą przypominać Tyszanom o wzajemnej tolerancji i wyrozumiałości na drodze. W jaki sposób? 

Najdłuższą trasę komunikacji miejskiej w Tychach przemierza autobus linii 696. To własnie tę linię wybrali jako swój nośnik informacji. Na nim pojawiły się hasła przewodnie inicjatywy, czyli ,,Jesteśmy razem. Jedziemy razem. Tolerancja"

- Widzisz motocykl? Zwolnij i puść go - mówi Marek, organizator akcji i członek grupy Moto-fan. To apel nie tylko do kierowców samochodów. Akcja jest do wszystkich: motocyklistów, rowerzystów, autobusów, ciężarówek. Tolerujmy się wzajemnie na drodze. Jeśli widzisz autobus - zwolnij i puść go. 

Moto-fan, czyli główni inicjatorzy to grupa mężczyzn około trzydziestki, którzy postanowili zmienić świadmość Tyszan na drogach. Wiedzą co mówią, bo na ogromne dystanse po całym świecie jeżdżą już od kilkunastu lat.

- Ludźmi kieruje strach przed motocyklami. Chcemy z biegiem miesięcy zrobić coś, co funkcjonuje już w krajach europejskich, czyli wprowadzić brak walki z motocyklem. Tam kierowcy automatycznie uważają, u nas tak nie jest. Nie możemy robić motocyklistom na złość - dodaje. 

,,Jesteśmy razem. Jedziemy razem" to nie jest ich pierwsza akcja. Wszystko zaczeło się od inicjatywy ,,Patrz w lusterka", gdzie kilkanaście lat temu przypominali o bezpiecznej jeździe. W 2016 odświeżyli akcję i dali jej drugie życie realizując ją pod hasłem ,,Patrz w lusterka. Dwa razy", po to żeby podkreślić to jeszcze bardziej. Wtedy w akcję zaangażowała się Komenda Policji Miejskiej w Katowicach. 

- To nie jest kolejna z akcji. My chcemy, żeby to ewoluowało i żeby społeczeństwo było świadome - dodaje.