Czytasz: Zwierzęta giną przez wypalanie traw [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Zwierzęta giną przez wypalanie traw [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Ludzka bezmyślność nie zna granic.

Wiosna. Tradycyjnie, sezon na wypalanie traw. Najczęściej nielegalne, obarczone możliwą karą 5 tys. zł grzywny lub nawet więzienia, a mimo tego nagminne. Najnowszy przykład pochodzi w woj. opolskiego. Strażacy z OSP w miejscowości Polska Cerekiew opublikowali na Facebooku drastyczne zdjęcia skutków takich działań.

Weekend pod znakiem pożarów 

Wiele pracy mają też śląscy strażacy. W miniony, ciepły weekend do zgłoszeń o palących się łąkach wyjeżdżali kilkaset razy. Najgroźniej było w sobotę w Mysłowicach. Płonęły tutaj łąski w niedalekiej odległości od domów mieszkalnych. - Nawet działkowcom się wydaje, że są w stanie kontrolować swój kawałek ogródka. Z ogniem nie ma żartów, ani się obejrzymy, a może byc już za późno - mówi oficer prasowy śląskiej straży pożarnej.

dwie osoby zostały ranne

Tylko w tym roku w Polsce zanotowano 12 tys. pożarów traw. Dwie osoby zginęły, a 101 zostało rannych. Strat nie należy jednak liczyć jedynie w ludziach. Dla zwierząt pożary oznaczają często albo śmierć albo dewastację miejsc lęgowych. Do tego dodajmy trucizny, jakie dostają się do atmosfery w wyniku pożarów. Pokazane przez strażaków z Opolskiego skutki wypalania traw można zobaczyć poniżej.

fot. OSP Polska Cerekiew

"Stop pożarom traw"

MSWiA zainaugurowała w piątek kolejną odsłonę kampanii "Stop pożarom traw".

- Rozpoczynamy bardzo potrzebną kampanię "Stop pożarom traw", ale można też powiedzieć: stop lekkomyślności. Pożary traw w 94 proc. przypadków wynikają z błędów człowieka. Ludzie wciąż myślą, że wypalenie trawy na wiosnę spowoduje lepszą wegetację roślin, a jest to wielki błąd i nieprawda - mówił podczas inauguracji wiceszef resortu Jarosław Zieliński.

Więcej o kampanii na stronie stoppozaromtraw.pl

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
3 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
6 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...

News
7 godzin temu Dzisiaj za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

Dzisiaj (15 grudnia) w wybranych stacjach, kierowcy za darmo mogą skontrolować i ustawić światła w samochodzie.