Czytasz: Zwiedzimy Szombierki!
Uczestnicy czerwcowej Industriady będą mogli zobaczyć EC Szombierki od środka.

Nowy właściciel Elektrociepłowni Szombierki podpisał umowę z Zarządcą Szlaku Zabytków Techniki Województwem Śląskim. Elektrociepłownia Szombierki to symbol epoki węgla i stali. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków województwa śląskiego. Obiekt był częścią Szlaku Zabytków Techniki. W 2010 roku został wykluczony z tego szlaku. Od dłuższego czasu nie był udostępniany zwiedzającym.

Obiekt w zagrożeniu, ale do zwiedzania

Ustalono, że częściowo zostanie on udostępniony turystom 10 czerwca w czasie Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki. Budynek EC Szombierki zaprojektowali Georg i Emil Zillmann, architekci katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Dziś obiekt ciągle pozostaje tzw. „obiektem w zagrożeniu”, co oznacza konieczność zaplanowania działań naprawczych. 25 października ubiegłego roku EC Szombierki została kupiona przez firmę Rezonator SA, która planuje adaptację Elektrociepłowni na działalność kulturalną.

Czekamy na program naprawczy 

– Mamy świadomość ogromnej wagi zabytkowej elektrociepłowni dla mieszkańców Bytomia i całego województwa śląskiego. Cieszę się, że podczas tegorocznej Industriady będzie dostępny dla odwiedzających - mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

- Jednocześnie chcę podkreślić, że Województwo Śląskie oczekuje na przedstawienie przez spółkę Rezonator programu naprawczego, na podstawie którego zostanie podjęta decyzja o dalszej przynależności obiektu do Szlaku. Na przedstawienie planu właściciele zabytku mają jeszcze około trzech miesięcy – dodaje.

Pełen program tegorocznej Industriady poznamy 18 maja. Od tego dnia będzie też można dokonywać rezerwacji na zwiedzanie EC Szombierki.

Czytaj więcej