Czytasz: *WEEKEND Jak pracuje zbiornik w Wiśle Czarne? Sprawdź!

*WEEKEND Jak pracuje zbiornik w Wiśle Czarne? Sprawdź!

Zajrzyj do miejsc, które do tej pory widziało zaledwie ok. 100 osób.

Zbiornik Wisła Czarne znajduje się poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Zapora zaprojektowana przez Jana Stonawskiego pełni on dwie podstawowe funkcje: przeciwpowodziową oraz zaopatrza w wodę sąsiadujące z nim miejscowości - Wisłę, Ustroń i Skoczów. Zbiornik Czerniański robi też wrażenie. Całkowita pojemność zbiornika wynosi 5,06 mln m3 , maksymalna powierzchnia zalewu ok. 40 ha, wielkość zlewni 30 km2. Maksymalna wysokość zapory wynosi 36 m, długość 280 m, kubatura obiektu to aż 470 000 m3, szerokość w koronie 6,60 m. Zbiornik został utworzony przeszło 44 lata temu.

Zbiornik Czerniański na archiwalnych zdjęciach (fot. Z. Olszamowski):

Obchody Rzeki Wisły w Wiśle. Zwiedzanie zbiornika czerniańskiego

Okazją do przyjrzenia się z bliska temu olbrzymowi będą obchody Roku Rzeki Wisły w Wiśle organizowane m.in. przez zarządcę administratora tej rzeki w województwie śląskim, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który zarządza też Kanałem Gliwickim.  Z okazji tego święta przez cały weekend będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Jedną spośród nich będzie wyjątkowa i niepowtarzalna dotychczas możliwość, aby zwiedzić galerię wielofunkcyjnego zbiornika Wisła Czarne. 

- Sztolnia, czyli miejsce, w którym pracuje serce rezerwuaru, odpowiedzialne za funkcjonowanie zbiornika będzie dostępne dla chętnych pierwszy raz w historii. Oznacza to, że śmiałkowie, którzy w lipcową sobotę lub niedzielę wybiorą się nad czerniański zbiornik zobaczą na własne oczy miejsce i aparaturę, które dotąd widziało niewielu - mówi Tomasz Cywiński, pełniący obowiązki Dyrektora RZGW w Gliwicach.  - Przez blisko 50 lat pracy zbiornika dostęp do jego sztolni miało ok. 100 osób. Teraz to grono się powiększy. Wszystko pod opieką fachowców, którzy w oba te dni wcielą się w rolę przewodników po obiekcie.

>> REPORTAŻ MULTIMEDIALNY PARADOCS: NIEBOCZOWY - ZNIKAJĄCA WIEŚ <<

Nie zabraknie barwnie opowiedzianej historii rzeki Wisły i ciekawostek związanych z funkcjami wiślańskiego obiektu, który zwykle turyści i mieszkańcy oglądają tylko z zapory. Teraz będzie można wejść w głąb ziemnego nasypu, który zatrzymuje napór wody.

Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarne z lotu drona (fot. J. Moczulski, dzięki uprzejmości RZGW w Gliwicach):

W czasie oczekiwania na zwiedzanie będzie można zobaczyć wystawę zdjęć „Wisła w kadrze: od budowy zbiornika do dziś”. Na młodszych gości będą czekać ratownicy beskidzkiej grupy GOPR, którzy pomogą zdobyć szczyt ścianki wspinaczkowej i przedstawią zasady bezpieczeństwa w górach i nad wodą. Będą też barwne legendy wiślane i to co dzieci lubią najbardziej, czyli malowanie twarzy i tatuaże z henny. Nie zabraknie rodzinnej bitwy na balony wodne i pokazu baniek mydlanych. Odwiedzający teren pod zaporą zbiornika poznają konsekwencje zaśmiecania wody, dowiedzą się co wolno nad rzeką a czego nie, wspólnie stworzą mapę Wisły – oficjalny baner wydarzenia. 

- Zachęcamy zatem do spotkania u źródeł Wisły, królowej polskich rzek, która przez stulecia wpływała na życie ludzi. Nie ma lepszego miejsc na takie spotkanie, jak wiślański zbiornik, w którym łączą się wody Białej i Czarnej Wisełki - dodaje Paweł Kurek, kierownik zbiornika oraz Nadzoru Wodnego Wisła Czarne RZGW w Gliwicach.

Zwiedzanie zbiornika czerniańskiego - uwagi organizacyjne

Udział w wydarzeniach towarzyszących świętu Roku Rzeki Wisły jest bezpłatny. Zwiedzanie będzie się odbywać przez dwa dni - w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-17:00. Organizatorzy proszą zainteresowanych turystów, aby ci, którzy zdecydują się zwiedzać zbiornik odpowiednio się ubrali. W sztolni zbiornika panuje stała temperatura oscylująca w granicach kilkunastu stopni, dlatego mile widziane bluzy czy kurtki, a do tego wygodne buty na płaskiej podeszwie. Zwiedzanie będzie się odbywać w grupach około 30 osobowych w 20-minutowych odstępach czasu.

 

Czytaj więcej