Silesion.PL

serwis informacyjny

Zwiedzanie muzeum może być ekscytującą przygodą, jeśli połączymy edukację i rozrywkę

Funzeum nowa atrakcja 2022 roku na mapie turystycznej Polski

Funzeum nowa atrakcja 2022 roku na mapie turystycznej Polski

Tradycyjne muzea przyciągają zwiedzających przede wszystkim cennymi zbiorami eksponatów. Dla dzieci są jednak często mało atrakcyjne ze względu na swoją formę i brak możliwości interakcji. Inaczej jest w pierwszym w Polsce Funzeum, które zostało otwarte w lutym br. na Śląsku. Zwiedzanie tego obiektu ma przypominać ekscytującą przygodę, w trakcie której można zdobyć praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania wybranych zjawisk z obszaru fizyki czy plastyki oraz doświadczać niezwykłych efektów wizualnych.

Funzeum jako nietypowe muzeum łączące świat edukacji i rozrywki, zostało zaprojektowane w oparciu o nowatorskie pomysły w tworzeniu ekspozycji. Nie spotkamy tu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły. Projektując obiekt postawiono przede wszystkim na interaktywność i zachęcanie odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, do kreatywnego eksplorowania wystawy.

Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele interaktywnych elementów, które skłaniają do aktywnego zwiedzania i twórczej zabawy.

Zwiedzanie rozpoczyna się od strefy koloru, gdzie dostępnych jest siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy. Zwiedzający mogą dowiedzieć się z tej części wystawy m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, jak również co symbolizują poszczególne kolory. Goście również mogą zobaczyć jak w praktyce wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”. Pojawiają się także nawiązania do historii ludzkości, gdyż ludzka kreatywność nie zna granic i niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników są niezwykle zabawne i ciekawe.

Kolejna część Funzeum poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. W strefie fluo natomiast istnieją murale przedstawiające różnoraką faunę i florę, którą ewolucja obdarzyła umiejętnością wydzielania własnego światła.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania, znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza? Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.

Pierwsze w Polsce Funzeum znajduje się w Gliwicach i zajmuje powierzchnię około 4000 mkw., która została zaprojektowana z myślą o nowoczesnej edukacji połączonej z dobrą zabawą.

Muzea sztuki cyfrowej tworzą nową rzeczywistość kulturalno – rozrywkową XXI wieku. Angażują zmysły, pobudzają wyobraźnię i dostarczają niezapomnianych przeżyć, co sprzyja procesowi zapamiętywania i edukacji. Z tą ideą zostało również stworzone pierwsze w Polsce Funzeum.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

300 zl w FORTUNIE za rejestracje i wygrana Artura Szpilki albo Mariusza Pudzianowskiego albo Mameda Khalidova