Czytasz: Zwiedzamy .KTW I!
03:38
Za 11 miesięcy budynek o wysokości 66 metrów przy Spodku ma być gotowy. Na jakim etapie jest jedna z ważniejszych inwestycji w Katowicach?

Przez ostatnie dwa lata teren przy Spodku zmienił się znacząco. Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach zniknął. Buldożery zastąpiły żurawie. W 2015 roku zniknęła wizytówka Katowic zaprojektowana przez jednego z architektonicznych muszkieterów śląskiego modernizmu - Jerzego Gottfrieda. W maju 2016 roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaprezentowano to, co ma zastąpić DOKP. Dwie wieże o nazwie .KTW. Za projektem stoi bytomska pracownia Medusa, a za całość inwestycji odpowiada firma TDJ. 

W lutym 2017 roku podczas odbywających się targów 4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Dziś, po raz pierwszy na plac budowy wpuszczono dziennikarzy.

ZObacz zdjęcia z budowy .KTW I:

Kilka ekip działających jednocześnie, dwa żurawie. Praca od 6 do 22. Po to, aby termin zakończenia został dotrzymany, pracuje ponad 200 osób. Oddanie budynku do użytku pierwszym najemcom zaplanowano na czerwiec 2018 roku. Przechodnie z wielką ciekawością patrzą w górę, bo budynek rośnie i zmienia się z każdym dniem.

- Jesteśmy na etapie realizacji elementów konstrukcyjnych, wykonujemy w tej chwili jedenastą kondygnację, jeśli chodzi o strop. Zostały wykonane częściowo elewacje z elementów prefabrykowanych od strony alei Roździeńskiego na trzych kondygnacjach - mówi Marian Garczarczyk, dyrektor Projektu .KTW, TDJ Estate.

.KTW I zlokalizowany przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, będzie miał 14 kondygnacji nadziemnych, 3 podziemne, w sumie - 66 metrów wysokości. Powierzchnia pojedynczej kondygnacji wyniesie 1480 mkw.

Generalnym wykonawcą obiektu .KTW I jest katowicki oddział firmy STRABAG. Zarządzanie inwestycją oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad .KTW I TDJ Estate powierzył firmie Tebodin Poland.

ZOBACZ JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ .KTW (WIZUALIZACJE):

Czytaj więcej