Czytasz: Zwiedzamy Katowice z niezwykłą mapą

Zwiedzamy Katowice z niezwykłą mapą

„Niemapa” pomaga na nowo odkryć miasto: opisuje ciekawe i nieznane miejsca, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer.

„Niemapa” to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miasta. 

Dzieci uczą się kulturalnej topografii swojego miasta poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając regionalizmy czy obserwując architekturę. „Niemapę” tworzy zespół Mamy Projekt, czyli Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Anastazji, Monika Szewczyk-Wittek, mama Oli oraz Asia Studzińska, mama Poli – a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo.

Oprócz Katowic będą też Tychy i Zabrze

Choć „Niemapa” wygląda jak zwykły składany plan, to jest to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania - dzieci rysują rośliny z parku, projektują budynki czy piszą wierszyki o mieście. Do tej pory powstały mapy m.in. Łodzi, Wrocławia, Rzeszowa czy Lublina. W tym roku dostaniemy wersję przygotowaną dla Szczecina i Gdańska, a także Zabrza i Tychów.

Katowiczanie odkryją miejsca bardzo znane, ale też nieoczywiste: podczas spaceru po Strefie Kultury warto odszukać minimalistyczny ogród i bębny, odwiedzić otwarte podwórka i place zabaw. Miłośnikom przyrody na spacer ornitologiczny polecamy Las Murckowski albo podziwianie gór z hałdy w Kostuchnie. „Niemapy” promują zrównoważony transport, stąd zachęta do oglądania katowickiej moderny na rowerach, informacje o bezpłatnych biletach komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży a także infografika w której Politechnika Śląska wyjaśnia jak działa tramwaj.

"Niemapa" Katowice wydrukowana została w ponad 12 000 egzemplarzy i jest dystrybuowana bezpłatnie - w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku oraz na wydarzeniach organizowanych przez Urząd Miasta, a także do pobrania na stronie internetowej. 

Premierze "Niemapy" towarzyszą ciekawe wydarzenia: w piątek, 23 marca, wyjątkowy dzień otwarty w Walcowni Cynku pod hasłem “Daj Cynk!”, w sobotę rodzinne warsztaty  w galerii “Kurka bez piórka”. Szlak Ślonski Godki przeprowadzi grę terenową dla rodzin a Wodociągi Katowickie S.A. zapraszają na Ścieżkę Edukacyjną Gigablok. Więcej informacji na fanpage’u "Niemapa".

Maapa oraz towarzyszące jej plakaty, torby i notesy znajdą się również w sprzedaży w wybranych sklepach, m.in.: Biksa, Geszeft, Gryfnie, Kurka bez piórka, Pakamera i Wall-being.

Czytaj więcej