Czytasz: Zwiedzamy instalację Mirosława Bałki

Zwiedzamy instalację Mirosława Bałki

W monumentalnej Galerii jednego dzieła Muzeum Śląskiego zobaczymy już instalację Mirosława Bałki „[(.;,:?!–...)]”.

– Galeria jednego dzieła Muzeum Śląskiego to jedyna tego typu przestrzeń w instytucjach muzealnych w Polsce. Po sukcesie instalacji Daniego Karvana Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג”, którą odwiedziło ponad 90 tys. osób, przekazaliśmy przestrzeń Mirosławowi Bałce – mówi Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego w Katowicach. 

Zanieczyszczone powietrze i pokopalniana przestrzeń

Uwaga Mirosława Bałki koncentruje się na kondycji ludzkiego organizmu i jego ograniczeniach. Odwołując się do problemu zanieczyszczenia powietrza i specyfiki pokopalnianej przestrzeni (korytarze będące częścią instalacji przywołują na myśl wyrobiska górnicze), artysta mówi o kruchej granicy życia i śmierci.

Tytuł dzieła wypełniającego ogromny hol centralny Muzeum Śląskiego w Katowicach składa się ze znaków przestankowych alfabetu łacińskiego. Zbudowana z blachy trapezowej gigantyczna rzeźba jest rozwiniętym w trzecim wymiarze rysunkiem przedstawiającym schemat rentgenowskiego zdjęcia klatki piersiowej z wyeksponowanym zarysem płuc.

Wędrujemy ciemnymi korytarzami

Trójwymiarowy rysunek zaprasza do wejścia w głąb. Odkrywanie instalacji odbywa się podczas wędrówki ciemnymi korytarzami o zmiennej i zróżnicowanej szerokości. Zostajemy poddani działaniu kolejnych bodźców uruchamiających zmysły: dotyku, wzroku, równowagi oraz odczuwania ciepła i zimna.

Kuratorką wystawy jest Anda Rottenberg. Instalację będzie można oglądać do 16 września 2018 roku.

***

Uwaga! Wewnątrz instalacji „[(.;,:?!–...)]” panuje niemal całkowita ciemność, co może wywołać uczucie klaustrofobii. Dzieci do 10 roku życia powinny zwiedzać instalację pod opieką dorosłego. W przestrzeni instalacji przebywać może jednocześnie maksymalnie 50 osób.

Czytaj więcej