Czytasz: Uwaga! Panewnicką pojedziemy inaczej

Uwaga! Panewnicką pojedziemy inaczej

Zaczynają się prace przy budowie węzła przesiadkowego w Ligocie. Wykonawca na budowę ma rok. Zanim będzie wygodniej, kierowcy i mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość.

To będzie pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach. W związku z rozpoczęciem prac na budowie węzła przesiadkowego w Ligocie zostaje zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie.

Drogowy horror na południu Katowic!

- Od 19 lipca na ulicy Panewnickiej na odcinku od ulicy Świdnickiej do Franciszkańskiej będzie obowiązywał ruch tylko w jednym kierunku - informuje Ewa Biskupska, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

Objazd Franciszkańską

Kierowcy jadący ulicą Panewnicką od strony skrzyżowania z ulicą Piotrowicką będą mogli przejechać zwężeniem, natomiast kierowcy przyjeżdżający od strony ulicy Kłodnickiej - będą musieli skorzystać z objazdu ulicą Franciszkańską.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w pierwszym etapie realizowanych prac, czyli planowo do końca roku. Następnie prace zostaną przeniesione na drugą połowę ulicy Panewnickiej.

Węzeł Ligota w Katowicach - wizualizacje:

Zmiana w kursowaniu autobusów

W związku z prowadzonymi pracami także autobusy miejskie będą korzystały z objazdu ulicą Franciszkańską, na której będą obsługiwały dotychczasowe przystanki. Dojazd do dworca PKP oraz postoje taksówek zostaną utrzymane.

Węzeł przesiadkowy w Ligocie będzie obsługiwał połączenia: autobus – pociąg – komunikacja indywidualna. W skład inwestycji wejdzie parking naziemny ze 110 miejscami postojowymi, na którym na podstawie biletu miesięcznego na komunikację miejską, kierowcy będą mogli pozostawić pojazdy bezpłatnie. Wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania.

Inwestycja zakłada też budowę parkingu dla rowerów i miejsc postojowych dla taksówek. W centrum mają znaleźć się punkty informacji pasażerskiej, tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także tzw. urzędomat. Wykonawca węzła jest ponadto zobowiązany do urządzenia zieleni i małej architektury. 

Obecnie trwają procedury przetargowe na węzły w Brynowie i Zawodziu. Podobne inwestycje zaplanowane są także w Podlesiu, Piotrowicach, Kostuchnie oraz przy ulicach: Jana.

Czytaj więcej