Czytasz: ZUS kontroluje chorych na L4

ZUS kontroluje chorych na L4

Ponad 34 tys. kontroli w województwie śląskim.

Najwięcej kontroli osób, które korzystały ze zwolnienia lekarskiego przeprowadził oddział ZUS w Chorzowie – 6983, tuż za nim była zabrzańska placówka – 6779, a zaraz potem podobną liczbę kontroli przeprowadziły oddziały ZUS w Sosnowcu - 6420 i Rybniku - 6417. 

- Podczas kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich ZUS sprawdzał, czy chorzy prawidłowo korzystają z chorobowego, czy przypadkiem w tym czasie np. nie pracują, co jest niedozwolone, albo nie remontują mieszkania, bądź jeżdżą na wakacje czy latają na paralotniach, bo takie sytuacje też się zdarzały– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ZUS, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ma obowiązek prowadzić systematyczną kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. W związku z tym oddziały ZUS w województwie śląskim od stycznia do czerwca przeprowadziły ponad 34 tys. kontroli osób, które korzystały z „chorobowego," a będzie ich więcej.

Decyzji wstrzymujących wypłatę świadczenia zapadło 2064. Kwota cofniętych zasiłków chorobowych dla województwa sięgnęła 2,11 mln zł.

-Warto pamiętać, że kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą prowadzić i prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników.

Kwoty cofniętych zasiłków w poszczególnych oddziałach:

  • Oddział ZUS w Bielsku-Białej – 144 900 zł
  • Oddział ZUS w Chorzowie – 334 600 zł
  • Oddział ZUS w Częstochowie – 398 000 zł
  • Oddział ZUS w Rybniku – 672 400 zł
  • Oddział ZUS w Sosnowcu – 179 300 zł
  • Oddział ZUS w Zabrzu – 380 800 zł