Czytasz: Zrozumieć cukrzycę
Wśród dzieci cukrzyca typu 1 to najczęstsza choroba przewlekła. Dziś w Katowicach o największym na świecie badaniu tej choroby.

INNODIA to największe na świecie badanie, którego celem jest poznanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, odkrycie sposobów utrzymania produkcji insuliny i nowych metod leczenia tej choroby. Zagraniczni przedstawiciele projektu spotkają się dziś w Katowicach  z lekarzami i pacjentami zaangażowanymi w INNODIĘ.

 Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i funkcjonujący na jej bazie Oddział Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka to jedyna w tej części Europy placówka zaangażowana w projekt INNODIA.  W programie uczestniczą 33 najbardziej renomowane europejskie ośrodki specjalizujące się w m. in. diabetologii, immunologii, genetyce, biologii molekularnej, mikrobiologii, statystyce oraz informatyce. W całej Europie badanie obejmie 1500 pacjentów ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz 3 tys. krewnych pierwszego stopnia pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 1 do 45 lat. W katowickim ośrodku badanie przesiewowe przejdzie 400 uczestników.

 - Liczba chorych na cukrzycę dynamicznie rośnie. Wśród dzieci cukrzyca typu 1 to najczęstsza choroba przewlekła. Niestety, mimo coraz lepszej technologii, nadal nie potrafimy przeciwdziałać jej powstawaniu, ponieważ nie wiemy, co jest jej bezpośrednią przyczyną. Dlatego powstał pomysł badania, które ma na celu zrozumienie tej choroby na każdym jej etapie i poszukiwanie nowych terapii - mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii GCZD.

Katowicki szpital odwiedzą dziś Olivier Arnaud i Jaivir Pall z INNODIA PAC (Patient Advisory Committee). Będą rozmawiać z naukowcami zaangażowanymi w projekt, odwiedzą także lekarzy i pacjentów Oddziału Diabetologii Dziecięcej GCZD. W spotkaniu wezmą też udział Oliwia i Marcel – para 14-letnich bliźniaków, uczestników projektu. Oliwia choruje na cukrzycę typu 1, jej brat jest zdrowy.

 Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Czytaj więcej