Czytasz: Zosia, Aurelia i Aleks. To nowe drzewa w Jaworznie

Zosia, Aurelia i Aleks. To nowe drzewa w Jaworznie

Sezon na sadzenie drzew rozpoczęty. Można zalesić miasto i cieszyć się zielenią. Jaworzno ma jednak specjalny plan na drzewa z imionami.

Spersonalizowane drzewa już dziś pojawią się w mieście. Na pomysł nazywania roślin wpadli urzędnicy. Chcą ożywić popularną kiedyś przestrzeń. Jak to zrobią? Wraz z mieszkańcami posadzą drzewa, które zostaną nazwane tak, jak mieszkańcy Jaworzna. 

Park Nowych Mieszkańców

Od początku maja można było wysyłać zgłoszenia. Liczba miejsc ograniczona. W końcu nie każdy może mieć swoje drzewo. Zasady? Pierwsze 50 chętnych rodziców posadzi drzewo nazwane imieniem ich pociechy. Żeby podkreślić idee parkuzgłaszać mogli się rodzice tylko tych maluszków, które urodziły się w obecnej kadencji jaworznickiego samorządu (czyli od grudnia 2014 r.). Ma to być nowy park, więc nowi mieszkańcy mają zostać uhonorowani. - Bez pomocy jaworznian ten projekt się nie powiedzie, dlatego prosimy o zgłaszanie się chętnych rodziców - zachęcali urzędnicy. 

- To inicjatywa urzędu miasta. Kiedyś miejsce, w którym pojawią się drzewa, było dość popularną i chętnie odwiedzaną przestrzenią. W ostatnich latach zainteresowanie spadło. Dlatego chcemy odnowić to miejsce, aby znów tętniło życiem. Postanowiliśmy zrobić park, z którym najmłodsi będą mieć wspomnienia. Tak, żeby rodziny chciały tu wracać - komentuje Katarzyna Florek z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego. 

Jaworznianom spodobał się pomysł. Pytali, czy inne dzieci też dostaną swoje drzewa. Na razie, do pierwszej tego typu akcji w mieście, zgłosiły się 52 rodziny - każda zasadzi mały dąb. Drzewa z imionami pociech staną dziś na 6-hektarowej działce między budowaną obecnie obwodnicą północną a wzgórzem Chrząstówka. 

Rodzice sami zasadzą drzewa. Niewykluczone, że pomogą im mali mieszkańcy. Nad wszystkim czuwać będzie Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Pracownicy MZDiM przygotują miejsce sadzenia i zagwarantują potrzebny sprzęt. 

52 dęby zasilą zieleń miejską. Na specjalnych tabliczkach wykonanych przez Wspólnotę Betlejem pojawią się imiona dzieci. 

www.jaworzno.pl

 - Kilka drzewek dostanie te same imiona. W naszych zgłoszeniach dominują Zosie, Marysie i Karolinki. Do tego pojawią się Wiktorie i Weronika, Antoni, Adam, Maksymilian oraz Aleks - wspomina Florek. 

Dęby to dopiero początek. Miasto już planuje kolejne zalesianie Chrząstówki. - Docelowo taką samą akcję powtórzymy tutaj jeszcze dwa razy. Najprawdopodobniej na jesień i ponownie na wiosnę. Chcemy, żeby ta przestrzeń była prawdziwym parkiem - dodaje Florek. 

Rodzina jest naJWażniejsza

Sadzenie dębów to jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu "Świętu Rodziny". Wczoraj na Plantach świętowali duzi i mali. Teren wydarzenia został podzielony na specjalne strefy. Dzieci i rodzice mieli możliwość wzięcia udziału w balu prawdziwych księżniczek oraz w Akademii Superbohaterów. W Krainie Cyrku odbyły się warsztaty kuglarskie i pokazy sztuki cyrkowej. Nie mogło zabraknąć również strefy "Co warto przeczytać". Do tego wesołe miasteczko i zabytkowe samochody.

>> Święto Rodziny 2017 << 

Źródło: www.jaworzno.pl

Czytaj więcej