Czytasz: Kto zabił psa? Policja szuka zwyrodnialca! [AKTUALIZACJA]

Kto zabił psa? Policja szuka zwyrodnialca! [AKTUALIZACJA]

Skrępowane ciało martwego zwierzęcia znaleziono na jednym z żorskich osiedli.

Policjanci z Żor proszą o pomoc w znalezieniu osoby, osób odpowiedzialnych za śmierć psa. Na martwe zwierzę natknęła się pracownica zatrudniona w firmie sprzątającej osiedle Powstańców Śląskich. Jak się okazało, pies wcześniej został najprawdopodobniej wyciągnięty z kontenera na odzież używaną podczas jego opróżniania. Martwe zwierzę miało na szyi zaciśniętą plastikową opaskę i owinięty taśmą samoprzylepną pysk.

Rysopis znalezionego psa:

Rasa mieszana, niski kundelek, płci męskiej. Wiek około 5 lat. Waga około 10-15 kg. Bez chipów, brak znaków szczególnych

Skierowani na miejsce policjanci przeprowadzili oględziny, a także rozpytali osoby zgłaszające oraz mieszkańców pobliskiego bloku. Sprawdzili także, czy pies ma wszczepiony czip, jednak niestety zwierzę nie było oznakowane. Zwłoki zwierzęcia zostały zabezpieczone i przekazane do badań patomorfologicznych, a o zdarzeniu powiadomiony także prokurator i organizacja, której statutowym celem jest ochrona zwierząt.

>> DĄBROWA GÓRNICZA. DZIK ZDRZEMNĄŁ SIĘ W PIASKOWNICY <<

Śledczy apelują do wszystkich osób, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje na temat okoliczności zdarzenia lub właściciela psa, czy sprawcy jego zabicia. Wszelkie informacje będą przyjmowane pod numerami telefonów: 32 47 88 200, 32 47 88 271, a także mailowo kamila.siedlarz@zory.ka.policja.gov.pl lub tomasz.kania@zory.ka.policja.gov.pl.

- Otrzymujemy mnóstwo sygnałów od mieszkańców. Ktoś nie widział już podobnego psa na osiedlu od kilku dni. Jedna pani myślała, że to jej zaginiony kundelek, jednak okazało się szczęśliwie, że pani uciekła suczka, a znaleziony pies był płci męskiej - mówi asp. szt. mgr Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy żorskiej policji - Każdą informację przekazaną przez mieszkańców sprawdzamy. Zależy nam na ujęciu sprawcy tego haniebnego czynu.

Zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami - projekt w rękach komisji

Przypomnijmy, 10 maja wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za podjęciem prac nad przepisami zaostrzającymi kary za znęcanie się nad zwierzętami. Projekt trafił do komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz sprawiedliwości i praw człowieka.

Zgodnie z rządowym projektem, w ustawie o ochronie zwierząt podwyższone miałyby być maksymalne kary - z 2 do 3 lat pozbawienia wolności - za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami. Jeśli czyny te byłyby dokonywane "ze szczególnym okrucieństwem", górna granica kary zostałaby zwiększona z 3 do 5 lat.

projekt ustawy - Zakaz posiadania zwierząt dla sprawcy

W przypadku skazania za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, sąd będzie zobligowany także do orzeczenia wobec sprawcy zakazów: posiadania zwierząt oraz wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Uzupełniony miałby zostać Kodeks karny - "jeżeli ktoś nie będzie przestrzegał zakazów orzeczonych na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, będzie mógł zostać za to skazany na karę do trzech lat pozbawienia wolności".

Projekt przewiduje także m.in., że w razie skazania za przestępstwo zabicia lub znęcania się nad zwierzęciem, sąd musiałby orzec wobec sprawcy obligatoryjną nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt w wysokości od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł.

Czytaj więcej