Czytasz: Uciekał przed dzikami. Spędził kilka godzin na drzewie

Uciekał przed dzikami. Spędził kilka godzin na drzewie

Dopiero interwencja policjantów i strażaków sprawiła, że wyczerpany 32-latek mógł bezpiecznie wrócić na ziemię.

W poniedziałek, po godz. 19.00 oficer dyżurny żorskiej komendy został poinformowany, że w lesie przy ulicy Wrzosowej siedzi na drzewie mężczyzna, który rozpaczliwie woła o pomoc. Na miejsce udał się patrol policji. Funkcjonariusze najpierw musieli jednak zlokalizować, skąd dochodzi wołanie i ustalić, co się stało. Jak się okazało, pomocy wzywał 32-latek, który schronił się na drzewie po tym, jak został zaatakowany przez dziki.

32-latek osaczony przez dziki!

fot. Policja w Żorach

Aby dotrzeć do mężczyzny, policjanci musieli wezwać na miejsce strażaków, a potem, w woderach umożliwiających poruszanie się po zalanym terenie, wraz z nimi przedrzeć się przez bagna. Gdy w końcu trafili na miejsce, dostrzegli na drzewie roztrzęsionego człowieka, a pod nim lochę dzika wraz z kilkoma młodymi. Zwierzęta były agresywne i nerwowo krążyły wokół pnia, uniemożliwiając mieszkańcowi Żor powrót do domu.

Stróże prawa wspólnymi siłami ze strażakami przepędzili lochę z warchlakami, a potem pomogli mężczyźnie zejść z drzewa. Na szczęście skończyło się na strachu i mieszkaniec Żor wrócił cały i zdrowy do domu.

Przy okazji tego zdarzenia służby przypominają o tym, aby nie wchodzić w drogę dzikom i niepotrzebnie nie zapuszczać się w głąb lasu, gdzie bytują te zwierzęta. Bo choć dziki nie należą do drapieżników i nie atakują bez powodu, a z natury prowadzą nocny tryb życia to pamiętać należy, że w sytuacji, gdy poczują zagrożenie, mogą stać się agresywne i niebezpieczne. 

Poradnik: Co zrobić kiedy na drodze pojawi się dzik?

  • nie dokarmiać,
  • nie zbliżać się,
  • nie próbować odstraszyć,
  • nie prowokować,
  • nie wykonywać gwałtownych ruchów,
  • zachować spokój i powoli oddalić się w bezpieczne miejsce,
  • pozostać w bezruchu i poczekać, aż same odejdą
  • nie uciekać, gdyż takie zachowanie sprawia, że dzik zaczyna nas gonić.

Czytaj więcej