Czytasz: Znika papierowe L4. Zwolnienia lekarskie tylko elektroniczne [WIDEO] [NAJCZĘSTSZE PYTANIA]

Znika papierowe L4. Zwolnienia lekarskie tylko elektroniczne [WIDEO] [NAJCZĘSTSZE PYTANIA]

Teraz z przychodni wyjdziemy już bez papierowego druku zwolnienia.

Od 1 grudnia Lekarze będą wypisywać L4 już tylko w formie elektronicznej. Dzięki temu od razu trafi ono do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do tej pory sami musieliśmy dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracodawcy. Teraz nie musimy tego robić.  Pracodawca i ZUS od razu po wystawieniu przez lekarza elektronicznego zwolnienia będą wiedzieć, do kiedy nie będzie nas w pracy.

Zamiast lekarza zwolnienie może wystawić też asystent medyczny.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wydruk e- ZLA trzeba doręczyć pracodawcy? 

Tak, jeśli dostałeś od lekarza/asystenta medycznego wydruk e-ZLA, ponieważ Twój pracodawca nie ma profilu na PUE. Jeżeli dostałeś wydruk e-ZLA na własną prośbę, nie musisz go nikomu przekazywać – Twój pracodawca dostał Twoje e-ZLA elektronicznie. Taki wydruk jest dla Ciebie potwierdzeniem, że lekarz/asystent medyczny wystawił e-ZLA.

Kiedy otrzymam wydruk e-ZLA? 

Na swoje żądanie oraz w przypadku, gdy Twój pracodawca (płatnik składek) nie ma profilu na Platformie Usług Elektronicznych. W takich przypadkach lekarz/asystent medyczny przekaże Ci wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego, wraz z jego podpisem i pieczątką.

Czy w wystawionym e-ZLA pracodawca będzie widział kod choroby? Kopia papierowego zwolnienia lekarskiego, którą dostaję od lekarza nie ma tych danych. 

Nie. E-ZLA dla płatnika składek nie zawiera numeru statystycznego choroby.

Ile czasu ma lekarz/asystent medyczny na przesłanie e-ZLA do mojego pracodawcy? 

Lekarz/asystent medyczny wystawia e-ZLA w momencie podpisania go z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, certyfikatu z ZUS lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP). Na PUE ZUS lekarz/asystent medyczny podpisuje zwolnienie i wysyła je do ZUS. ZUS udostępnia bezpłatnie zaświadczenie lekarskie Twojemu pracodawcy (płatnikowi składek) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż następnego dnia po otrzymaniu zaświadczenia.

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news