Czytasz: Znany śląski kardiolog wśród najlepszych naukowców świata

Znany śląski kardiolog wśród najlepszych naukowców świata

W prestiżowym Rankingu Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters) w 2017 roku widnieje zaledwie 5 Polaków. Jeden z nich jest z Katowic.

Prof. Michał Tendera  (na zdjęciu) wraz z prof. Piotrem Ponikowskim, prof. Adamem Torbickim i prof. Andrzejem Budajem znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata w rankingu Clarivate Analytics. Ten światowy ranking powstaje na podstawie analizy cytowań i honoruje badaczy uznawanych przez innych za najbardziej wpływowych w swoich kręgach. Ponad 3 000 naukowców w 21 dziedzinach nauk ścisłych i społecznych zostało wybranych na podstawie liczby artykułów z dużą liczbą cytowań opublikowanych w ciągu 11 lat od stycznia 2004 roku do grudnia 2014 r.

Zobacz: najbardziej wpływowi ludzie w ochronie zdrowia

To nie pierwszy ranking, w którym prof. Tendera wymieniany jest w polskiej czołówce. W marcu 2016 roku ten wybitny naukowiec  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego także znalazł się na liście najbardziej wpływowych naukowców świata opublikowanej wówczas przez Thomson Reuters.

Główne zainteresowania kliniczne i naukowe profesora to wykorzystanie komórek macierzystych w kardiologii, choroba wieńcowa i niewydolność serca. Prof. Tendera jako pierwszy na Śląsku wykonał poszerzenie naczyń wieńcowych z założeniem pacjentowi stentu. 

Od 2014 r. prof. Tendera rozpoczął stopniowe wycofywanie się z licznych zobowiązań zawodowych, ale nadal uczestniczy w licznych międzynarodowych programach badawczych. Prof. dr hab. n. med. Michał Tendera jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii. Do 2014 r. kierował III Katedrą i Kliniką Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 1995-1998 był prezesem PTK, a w latach 2004-2006 prezydentem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Czytaj więcej