Czytasz: Znany Amerykanin nowym dyrektorem NOSPR

Znany Amerykanin nowym dyrektorem NOSPR

W wieku 18 lat był już dyrygentem Baletu w San Francisco. Lawrence Foster, bo o nim mowa, zastąpi Alexandra Liebreicha na stanowisku dyrektora artystycznego NOSPR-u.

- To znakomita postać w muzycznym świecie - podkreślano podczas poniedziałkowego, oficjalnego podpisania kontraktu z nowym dyrektorem artystycznym NOSPR-u. Podkreślał sam prof. Krzysztof Penderecki, obecny na uroczystości. - Orkiestra ma wielkie szczęście - zaznaczał.

Zobacz wideo:

Lawrence Foster na stanowisku dyrektora artystycznego NOSPR-u zastąpi pełniącego tę funkcję aktualnie Alexandra Liebreicha. Amerykanin u sterów orkiestry stanie na przełomie 2019 i 2020 roku, a jego kadencja potrwa zwyczajowe cztery lata. Do Katowic będzie przyjeżdżał na próby i koncerty.

- Nasi muzycy już z panem Fosterem współpracowali. Układało się bardzo dobrze, dlatego nie kryją radości z takiego wyboru – mówi Jowita Kokosza z działu promocji Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Sam Foster zaznacza, że będzie promował polską muzykę poza granicami.

Urodzony w 1941 roku w Los Angeles w Kalifornii Foster jest amerykańskim dyrygentem pochodzenia rumuńskiego. Już w wieku 18 lat został dyrygentem Baletu w San Francisco i asystentem dyrygenta Filharmonii Los Angeles pod dyrekcją Zubina Mehty. Był dyrektorem muzycznym m.in. Houston Symphony, Ojai Music Festival, Monte-Carlo Philharmonic Orchestra czy Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya w Hiszpanii. Pod koniec 1989 roku Foster został uznany za kolejnego dyrektora muzycznego Pacific Symphony of Orange County w Kalifornii.

Posłuchaj koncertu:

Foster jest szczególnie znany jako interpretator dzieł George'a Enescu i dokonał obszernego przeglądu komercyjnych nagrań muzyki Enescu.

Czytaj więcej