Czytasz: Znane panie. Nawet nie wiesz, że pochodzą ze Śląska

Znane panie. Nawet nie wiesz, że pochodzą ze Śląska

Mądre, piękne i znane nie tylko w obrębie naszego kraju. Aktorki, piosenkarki, topmodelka. Możemy być z nich dumni, bo wszystkie urodziły się u nas.

Jakie są śląskie kobiety? Przede wszystkim silne. Nic dziwnego, że robią karierę. W filmie, muzyce, na wybiegach u światowych kreatorów mody. Znasz je wszystkie. Nie wszystkie kojarzysz jednak z naszym województwem.

Marieta Żukowska

Rocznik 1982, urodzona w Żywcu. Aktorka filmowa, serialowa, teatralna. Od niedawna mama. Chwalona za styl i eteryczną urodę. Za swoje role teatralne otrzymała do tej pory 10 nagród teatralnych, była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej, czyli prestiżowego Orła, za rolę Teresy w filmie „Nieruchomy poruszyciel”. Znana także z ról w serialach „Londyńczycy” i „Barwy szczęścia”.

 

Zuzanna Bijoch

Rocznik 1994, urodzona w Katowicach). W 2007 roku wygrała konkurs organizowany przez magazyn „Bravo Girl”, by już kilka lat później zadebiutować jako twarz kampanii Miucci Prady. Podpisała wówczas kontrakt na wyłączność. W światowym rankingu modelek Top 50 models zajęła wysokie 19. miejsce. Chodziła po wybiegu u najsłynniejszych. Zuzę zatrudniali n.in. Gucci, Marc Jacobs, Christian Dior, Valentino, Givenchy i Alexander McQueen.

 

Magdalena Walach

Rocznik 1976, urodzona w Raciborzu. Anioł i diabeł w jednym – jak mówią o aktorce znajomi. Gra w filach i deskach teatru, od ponad 13 lat. Nie gardzi też rolą w serialu. Grała m.in. w „Pensjonacie pod Różą”, „Ojcu Mateuszu”, czy „M jak miłość”. Sławę przyniósł jej także udział w VII edycji „Tańca z gwiazdami”, którą wygrała wraz z partnerem - Cezarym Olszewskim.

 

Monika Brodka

Rocznik 1987, urodzona w Żywcu. Dzieciństwo spędziła w Twardorzeczce, podżywieckiej wsi, w góralskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Grać na skrzypcach zaczęła już jako 6-latka. Rozgłos przyniósł jej udział w trzeciej edycji programu Idol. W styczniu 2004 roku wygrała jego finał, zdobywając 69% głosów telewidzów. W grudniu 2004 roku otrzymała nominację do nagrody            Paszport „Polityki” w kategorii Estrada. Ostatnio zasłynęła...goląc się na łyso.

 

Sonia Bohosiewicz

Rocznik 1975, urodzona w Cieszynie. Kobieta wielu talentów: aktorka, artystka kabaretowa, piosenkarka. Popularność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana rola Hanki B. w filmie „Rezerwat oraz dresiary Nataszy w filmie „Wojna polsko–ruska”. W 2010 zagrała żonę górnika Zbyszka w filmie z cyklu Prawdziwe historie, pt. „Laura”. W 2011 roku wzięła udział w programie muzycznym „Tak to leciało!”. Swoją wygraną, czyli 25 tys zł, aktorka przekazała na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Brawo! 

Maja Bohosiewicz

Rocznik 1990, urodzona w Żorach. Siostra Soni Bohosiewicz, podobnie jako ona na swoją drogę życia wybrała estradę. Zadebiutowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Studiuje reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. We wrześniu 2013 była gwiazdą polskiej edycji magazynu Playboy. Rok później została uczestniczką II edycji programu rozrywkowego „Twoja twarz brzmi znajomo” Zajęła w nim ósme miejsce. Co ciekawe, wygrała w drugim odcinku, wcielając się w lidera grupy Rammstein - Tilla Lindemanna.

 

Kasia Moś

Urodzona w Rudzie Śląskiej w 1987. Córka Marka Mosia, dyrygenta Orkiestry Aukso. Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie wiolonczeli i fortepianu. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Finalistka trzeciej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Będzie reprezentowała nasz kraj w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017.

Anna Dereszowska

Rocznik 1981, urodzona w Mikołowie. Aktorka teatralno-musicalowa, filmowa oraz wokalistka. Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie. Od 2003 jest aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, współpracuje także z warszawskimi teatrami Studio Buffo i Teatr Syrena. Występuje w popularnych serialach telewizyjnych. M.in. „Złotopolscy”, „Glina”, „Klub szalonych dziewic”, „Prawo Agaty” i „Przyjaciółki”. Dumna mama 9-letniej Leny i 2-rocznego Maksa.

  

Halina Młynkowa

Rocznik 1977, urodzona w Nawsiu, znajdującym się wówczas w granicach Czechosłowacji, natomiast do liceum uczęszczała już w Cieszynie. Występowała wówczas w Zespole Pieśni i Tańca „Olza”. Była wokalistka zespołu Brathanki, z którymi nagrała dwie płyty. W 2007 roku wzięła również udział w VI edycji programu „Taniec z gwiazdami”, a w 2011 roku poprowadziła w „Bitwie na głosy” zespół ze Szczecina, z którym zajęła trzecie miejsce. Miłośniczka sztuki ludowej.

 

Magdalena Kumorek

Rocznik 1979, urodzona w Pyskowicach. Aktorka filmowa i teatralna, a także wokalistka. Wychowała się w Gliwicach. Znana i lubiana między innymi za rolę zdolnej szefowej kuchni w serialu "Przepis na życie". Jej kariera nie kończy się jednak na serialowych rolach. Zdobyła wiele nagród wokalnych. Zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Piosenek Agnieszki Osieckiej. Prywatnie mama Franciszka i Niny, żona kompozytora Piotra Dziubka. Wegetarianka.

Czytaj więcej