Czytasz: Zmieńmy smogową rzeczywistość

Zmieńmy smogową rzeczywistość

Zadania dla rządu i samorządu.

W 2014 roku prezydent podpisał tzw. ustawę antysmogową. Realnie poza Krakowem zmian nie wprowadził nikt. Minister środowiska powinien stanąć na głowie, żeby rząd Beaty Szydło wydał rozporządzenia określające normy emisyjne dla węgla i standardy emisji kotłów. Nie robi tego. Pod presją Polaków, którym radzi się zostać w domu, premier zobowiązała ministra Mateusza Morawieckiego do przygotowania rekomendacji rozwiązań problemu. Mają być gotowe 17 stycznia.

Co należy zrobić?

Przede wszystkim jasno rozdzielić kompetencje. Dziś to wojewoda zarządza instytucjami nadzorującymi. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ostrzega przed przekroczeniami. Marszałek dzięki większości w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej koordynuje strumieniem pieniędzy na wymianę kotłów. Tych środków jest jednak coraz mniej. Wraz z przejęciem sterów w Narodowym Funduszu przez ministra środowiska wygaszone zostały centralne programy, które przekazywały województwom środki na ten cel.

Marszałek województwa śląskiego podobno ma gotowe założenia do uchwały antysmogowej. Prace trwały przez ubiegły rok. Przed jej przyjęciem trzeba będzie przeprowadzić konsultacje. Przekonać trzeba 168 włodarzy gmin. Kiedy ich przekonywać jak nie teraz? W przyszłym tygodniu odwilż. Pomiary wykażą, że sytuacja się stabilizuje.

Nawet jeśli w tym tygodniu Zarząd Województwa przyjmie restrykcyjną uchwałę zakazującą paleniem niskiej jakości węglem, ten wciąż legalnie będzie można kupić. Dlatego konieczne są rozwiązania systemowe. O takie zaapelował do premier Beaty Szydło Polski Apel Smogowy. Trzy punkty. Wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku. Określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń. Do tego stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. I już.

Samorządowcy podpowiadają, że warto jeszcze wydać rozporządzenie dotyczące zagospodarowywania plastikowymi butelkami PET. Te powinny być segregowane i przetwarzane. Tak dzieje się w dużych aglomeracjach miejskich. Im dalej do specjalnych pojemników, tym częściej trafiają do pieca.

Czekamy.

 

Czytaj więcej