Czytasz: Zmiany w Teatrze Zagłębia. Jest nowa dyrektor

Zmiany w Teatrze Zagłębia. Jest nowa dyrektor

Zbigniewa Leraczyka na stanowisku dyrektora zastąpi Iwona Woźniak.

Iwona Woźniak została nową dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Jest założycielką i prezeską Fundacji Szafa Gra. Od 2014 roku kieruje działaniami Fundacji. Prowadzi projekty teatralne i społeczne, aby ułatwić rozwój szczególnie młodym, zdolnym, kreatywnym ludziom.

Ukończyła Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Studentka Uniwersytetu Ekonomicznego - Studia Podyplomowe z zakresu menedżer kultury.

Pracuje w wielu miejscach na terenie Śląska m.in. w Pałacu Młodzieży w Katowicach jako nauczyciel teatru. W Pracowni Impresaryjno – Teatralnej prowadzi zajęcia z zakresu pedagogiki teatru. Tworzy autorskie programy z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obecnie prowadzi m.in. Teatr WIR, Teatr STK oraz grupy warsztatowe. Stworzyła wiele spektakli i działań teatralnych pokazywanych na festiwalach w Polsce i za granicą.

Prowadzi także Teatr Naumiony w Ornontowicach, zajmujący się kultywowaniem i zapisywaniem tradycji i gwary śląskiej. Od 15 lat prowadzi stworzoną przez siebie Integracyjną Grupę Teatralną POMOST, pracującą z osobami niepełnosprawnymi. Jako prekursorka wykorzystała pracę z osobami niepełnosprawnymi na scenie do ich integracji ze środowiskiem.

Przez ponad 12 lat tworzyła autorskie programy edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach. Współtworzyła Tyskie Spotkania Teatralne oraz projekt Lato w Teatrze Małym. Współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Katowicach prowadząc szereg warsztatów autorskich z zakresu edukacji teatralnej. Jako instruktor teatru współpracuje z Polonią na terenie Węgier, Litwy, Ukrainy i Belgii.

Laureatka wielu konkursów – uzyskała tytuł Ambasadora Doliny Kreatywnej w TVP 2. Jej spektakl pt. "Hebama" nominowany został do prestiżowej nagrody Złote Maski Województwa Śląskiego. Otrzymała także stypendium Marszałka Województwa Śląskiego.

Iwona Woźniak zastąpi na tym stanowisku Zbigniewa Leraczyka, który dyrektorem Teatru Zagłębia był przez siedem lat. Zastepcą dyrektora ds. artystycznych będzie Jacek Jabrzyk.

Czytaj więcej