Czytasz: Zmiany w bagażach? Co dalej z podręcznym?

Zmiany w bagażach? Co dalej z podręcznym?

Dłuższe wakacje w słonecznym kurorcie czy weekendowy wypad do europejskiej stolicy? Cel nie ma znaczenia. Zwykle zabieramy ze sobą dwa typy bagażu – podręczny i rejestrowany. Czy to się zmieni?

Tajemniczy plan

Od kilku dni siecią rządzą spekulacje dotyczące zmian w regulaminie Wizz Air. Darmowy bagaż dostępny u tego przewoźnika ma zniknąć. O wszystkim, jako pierwszy, poinformował portal Fly4free. Według ich ustaleń od 19 lipca w życie mają wejść nowe zasady, według których rozróżnienie na podręczny mniejszy i większy bagaż podręczny funkcjonujące w Wizz Air ma zostać wycofane. Węgierskie linie lotnicze chcą ujednolicić wymiary oraz koszt walizek. Nowe zasady mają znieść obecne opcje. Prawdopodobnie z oferty zniknie mały (bezpłatny, 42x32x25) i duży (dodatkowy płatny, 56x45x25) bagaż. W zamian funkcjonować ma jeden średni i w pełni płatny bagaż podręczny. Opłata ma nie być obowiązkowa. Wymiary oraz nowe ceny bagaży nie są jeszcze znane. Tanie rozwiązanie ma wyeliminować nadmierną ilość bagaży podręcznych wnoszonych przez pasażerów.

Linie nie potwierdzają

Po kilku dniach spekulacji Wizz Air postanowił przerwać milczenie. Na wszelkie przesłane przez nas pytania firma odpowiedziała bardzo zdawkowo.

- Nie komentujemy spekulacji. WIZZ stale monitoruje trendy jak również preferencje klientów i dąży do udoskonalenia usług oraz produktów, aby spełnić oczekiwania swoich klientów. Każdy rozwój produktu lub usługi zostanie ogłoszony we właściwym czasie.

Kiedy nadejdzie ten właściwy czas? Nie wiadomo, na razie pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość. Jak podaje, Fly4free nowy regulamin ma być znany 19 lipca, zmiany w kategorii bagaży podręcznych mają wejść w życie w październiku.

Obowiązujące zasady

Na razie przewoźnik nie informuje klientów o możliwych zmianach. Kupując bilet nie wyświetla się komunikat dotyczący nowej akcji. Na stronie linii lotniczych również nie wprowadzono zmian, ani dodatkowych adnotacji. Odnajdziemy tam informacje o rodzajach walizek, które od kilku lat węgierski przewoźnik oferuje pasażerom.

Każdy klient na pokład samolotu może wnieść bagaż podręczny (mały 42 X 32 X 25 cm bezpłatny oraz duży 56 X 45 X 25 cm dodatkowo płatny od 44 zł do 87 zł, w zależności od trasy), zarejestrowany (149 X 119 X 171 cm/ mak. 32 kg) i przedmioty osobiste. Obecnie walizki wnoszone na pokład nie są rygorystycznie sprawdzane, ani ważone. Linie uszczegóławiają swoje kryteria.

- Lecąc z Wizz Air każdy pasażer może wziąć ze sobą: jeden mały bagaż podręczny, nie większy niż 42 x 32 x 25 cm; do 6 sztuk bagażu rejestrowanego — ciężar każdej sztuki bagażu nie może przekroczyć 32 kg; przedmioty kupione w sklepach wolnocłowych po przejściu kontroli bezpieczeństwa – czytamy na stronie przewoźnika.

Dodatkowe przedmioty na pokładzie wnoszone bezpłatnie: płaszcz lub koc, telefon komórkowy, coś do czytania na czas lotu, dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składany wózek dziecięcy bądź małą kołyskę, parę kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową.

Jak jest u innych?

Każdy przewoźnik kieruje się innymi kategoriami. Sprawdziliśmy, jakie zasady obowiązują pasażerów linii LOT, Ryanair i Lufthansa.

>> LOT: Jaki bagaż zabrać na pokład <<

Bagaże zbierane na pokład LOTu muszą być lżejsze, a walizka podręczna ma nie tylko ograniczenie wielkości – waga też jest sprawdzana.

W zależności od klasy podróży pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład:
- LOT Business Class - 2 sztuki każda do 9 kg
- LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg) - LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg
- LOT Economy Class - 1 sztuka do 8 kg
- LOT Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg

Każdorazowo walizka podręczna wliczona jest w cenę biletu. W podstawowej opcji bagaż rejestrowany nie może przekroczyć 23 kg. Każdy może również zabrać na pokład przedmioty osobiste.

>> Ryanair: Jaki bagaż zabrać na pokład <<

Ryanair informuje swoich klientów, że każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 (koszt wliczony w cenę biletu) cm oraz małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm. Bezpłatny bagaż nie przysługuje niemowlętom (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) podróżującym na kolanach osoby dorosłej, jednak towarzysząca osoba dorosła, oprócz swojego limitu bagażu podręcznego, może dodatkowo wnieść na pokład torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie na pokład można wnieść jedynie 90 dużych toreb podręcznych (55 x 40 x 20 cm). Wszystkie pozostałe bagaże zostaną nieodpłatnie złożone w luku bagażowym. Dodatkowo tutaj bagaż rejestrowany nie wchodzi w skład ceny biletu lotniczego. To ile zapłacimy za walizkę, zależy od jej wagi. Średnio za 20 kg bagaż trzeba zapłacić od 68 do 225 zł.

>> Lufthansa: JAKI BAGAŻ ZABRAĆ NA POKŁAD <<

Lufthansa przypomina klientom, że ilość sztuk bagażu podręcznego zależy od wykupionej klasy podróży. Klienci w klasie ekonomicznej  i ekonomicznej premium mogą zabrać ze sobą jeden bagaż do 8 kg. Podróż pierwszą oraz biznes klasą umożliwia zabranie dwóch bagaży podręcznych, z czego każdy musi również maksymalnie 8 kg. Wymiary bagażu podręcznego: 55 x 40 x 23 cm, składane torby do przewozu ubrań: 57 x 54 x 15 cm. Ponadto na pokład można wnieść: dodatkowo jedną sztukę bagażu podręcznego (maks. 30 x 40 x 10 cm, np. torebki, torby z laptopem), po jednym na każde dziecko nosidełku lub składanym wózku (może zdarzyć się, że wózek będzie musiał być przewożony w luku bagażowym) oraz sprzętu dla osób niepełnosprawnych Bagaż rejestrowany w Lufthansa również uzależniony jest od klasy podróży. Podstawowa opcja pozwala na zabranie ze sobą walizki nie cięższej niż 23 kg.

źródło: http://www.lufthansa.com, http://www.fly4free.pl/   https://wizzair.com/  https://www.ryanair.com/

Czytaj więcej