Czytasz: Kiedy zmiana czasu na letni?
Rozróżnienie na czas letni i zimowy stosuje się w 70 krajach na świecie.

Kiedy zmiana czasu 2018 na letni?

W 2018 roku zmiana czasu na letni wypada 25 marca. Czas letni wprowadza się zmieniając wskazania zegara z godziny 2:00 na godzinę 3:00, a odwołuje 28 października, zmieniając wskazania zegara z godziny 3:00 na godzinę 2:00.

Kiedy zmieniamy czas na letni? Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a na zimowy - w ostatnią niedzielę października. Rozróżnienie na czas letni i zimowy stosuje się w 70 krajach na świecie. Z drugiej strony - zmiana czasu nie dotyczy takich krajów jak chociażby Białoruś, Islandia i Rosja.

Czas letni w Polsce - UTC+2, czyli CEST.
Czas podstawowy w Polsce - UTC+1, czyli CET.

Kiedy zmiana czasu na letni w kolejnych latach?

Zmiana czasu na letni 2019 - 31 marca
Zmiana czasu na letni 2020 - 29 marca
Zmiana czasu na letni 2021 - 28 marca.

Od kiedy istnieje zmiana czasu na letni?

Jako pierwsi czas na letni zmieniali Niemcy. W Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech przesunięto wskazówki w 1916 roku. 30 kwietnia o godzinę do przodu, a 1 października o godzinę do tyłu.

Następni byli Brytyjczycy i Amerykanie. W Polsce zmiana czasu na letni po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku, ale obowiązywała tylko w tamtym roku. Nieprzerwanie stosuje się u nas zmianę czasu od 1983 roku.

Po jest zmiana czasu na letni?

Prof. Michał Mackiewicz z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla, że „zmiana czasu została wymyślona w czasach, kiedy ludzie wstawali do pracy na 5 rano. Chodziło o to, żeby jak najwcześniej zrobiło się jasno, żeby człowiek, który musi stanąć do maszyny, która może mu urwać rękę, albo zrobić inną krzywdę, był już przytomny, żeby już funkcjonowała na pełnych obrotach”. 

- W tej chwili warunki zupełnie się zmieniły, ludzi bardzo często chodzą do pracy na godz 9-10, pracują dużo później. W tej chwili ta zmiana czasu jest w dużym stopniu tylko zaburzeniem, a niewiele daje - ocenia. 

Zdaniem prof. Mackiewicza zmiana czasu nie wpływa na gospodarkę, a głównym wskaźnikiem, który można by brać pod uwagę, jest zużycie energii elektrycznej.

Czytaj więcej