Czytasz: Zmarła najstarsza bielszczanka - Maria Wegert. Miała 105 lat

Zmarła najstarsza bielszczanka - Maria Wegert. Miała 105 lat

Zmarła Maria Wegert, najstarsza mieszkanka Bielska-Białej. W grudniu ub.r. ukończyła 105 lat – podał we wtorek bielski magistrat. Wegert była osobą zasłużona dla lokalnej społeczności, m.in. stworzyła chór przy parafii luterańskiej i wychowała wielu śpiewaków.

Maria Wegert urodziła się we Frydku na Zaolziu w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Była córką proboszcza tamtejszej parafii luterańskiej ks. Andrzeja Buzka. Jeszcze przed II wojną została nauczycielką w gimnazjum w Cieszynie.

 

Maria Wegert fot. luteranie.pl

W 1945 r. wraz z mężem ks. Adamem Wegertem i synem Andrzejem zamieszkała w Bielsku. Przy miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej założyła i przez następne 50 lat prowadziła chór. Wychowała wiele pokoleń śpiewaków. Była również organistką, nauczała religii i aktywnie uczestniczyła w życiu parafii. U boku męża, proboszcza bielskiej parafii, prowadziła działalność charytatywną, także po przejściu na emeryturę w wieku 85 lat.

Za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej w 1995 r. Maria Wegert otrzymała dyplom Ministra Kultury i Sztuki. W 2010 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała też złotą odznakę Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Maria Wegert zmarła w sobotę. W środę spocznie na cmentarzu luterańskim w Bielsku-Białej.

Czytaj więcej