Czytasz: Zmarła aktorka Alina Janowska

Zmarła aktorka Alina Janowska

Aktorka odeszła w wieku 94 lat. O śmierci Aliny Janowskiej poinformował prezes ZASP.

Alina Maria Janowska-Zabłocka to urodzona 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Jej ojciec, z wykształcenia inżynier rolnik, był adiutantem generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Matka, Marcelina Rymkiewiczówna, z wykształcenia śpiewaczka operetkowa, porzuciła obiecującą karierę dla męża i rodziny. Jej stryj, Bohdan Janowski, oficer i dziedzic majątku Janowskich Polany II koło Wiszniewa, zginął w Katyniu. Dzieciństwo spędziła m.in. w Berdówce, Brodach pod Kalwarią Zebrzydowską, Miętnem koło Garwolina i Żyrowicach. Na przełomie 1939 i 1940 roku została osadzona wraz z matką i bratem w obozie jenieckim Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem. Została uratowana przed wywozem na roboty do Niemiec i przydzielona do prac w ogrodach Pałacu w Wilanowie.

Aresztowana w nocy z 23 na 24 kwietnia 1942 roku, została oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. Przez 7 miesięcy więziona na Pawiaku w Warszawie. Wielokrotnie przesłuchiwana na Szucha. 6 listopada została zwolniona i jednocześnie uratowana przed wywozem do Oświęcimia. Wzięła udział w powstaniu warszawskim, przyłączając się do niego już 1 sierpnia. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”,na służbie pozostawała aż do 4 października 1944 roku. Po wyjściu z Warszawy przedostała się do rodziców w Tworkach.

Jej pierwszy występ w 1943 roku zapowiadał Jerzy Waldorff, akompaniowali Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik. Po wojnie trafiła do łódzkiego Teatru Syrena, grała w kabarecie Gong. Wypatrzona w Syrenie przez asystenta Leonarda Buczkowskiego znalazła się na planie Zakazanych piosenek (1946). W 1946 roku ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi. W 1948 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny.

Była prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Gniazdo”, od 2007 roku członkiem honorowym i Prezesem Honorowym Stowarzyszenia.

Ostatni raz pojawiła się publicznie w marcu 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie świętowała swój jubileusz pracy artystycznej. 

Zagrała w bardzo wielu filmach, choć znana jest przede wszystkim z filmu Zakazane piosenki czy serialu Wojna domowa. Choć wielu pamięta ją też z epizodu w  "Stawce większej niż życie" (1967-1968) Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, gdzie zagrała  rolę Rose Arens, właścicielki Cafe Rose.

Cierpiała na chorobę Alzheimera. Opiekował się nią jej drugi mąż, były olim­pij­ski szer­mierz i architekt Woj­ciech Za­błoc­ki. 

Młodsi telewidzowie z pewnością zapamiętają jej kreację Eleonory Gabriel w "Złotopolskich". Ostatnią rolą Janowskiej była ta w "Ostatniej akcji".

Czytaj więcej