Czytasz: Zmarł prokurator Leszek Goławski

Zmarł prokurator Leszek Goławski

Po ciężkiej chorobie zmarł Leszek Goławski – jeden z najbardziej znanych i cenionych śląskich prokuratorów, wieloletni rzecznik prasowy.

Informację o jego śmierci przekazali PAP jego współpracownicy z prokuratury. Miał 53 lata.

Leszek Goławski przez kilkanaście lat był rzecznikiem prasowym – najpierw prokuratury okręgowej, a potem apelacyjnej w Katowicach. Przez kolegów prokuratorów i dziennikarzy był wysoko oceniany - za kompetencje, rzeczowość, wyrozumiałość, życzliwość, ale też poczucie humoru.

Leszek Goławski informował o najważniejszych sprawach prokuratorskich, sam też prowadził wiele głośnych śledztw, m.in. w sprawie zastrzelenia konwojentów z Sosnowca, nieprawidłowości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, międzynarodowego gangu przemycającego narkotyki na wielką skalę, czy bestialskiego zabójstwa biznesmena z Kęt i jego dziewczyny w domku nad zbiornikiem Pogoria. Gangsterzy, których oskarżał, grozili mu śmiercią - przez pewien czas był chroniony.

- To był rasowy prokurator – niezwykle oddany swojej pracy, ale też z pasją współpracujący z dziennikarzami. W pracy był człowiekiem całkowicie bezkonfliktowym – mimo różnicy poglądów na różne sprawy przez kilkanaście lat znajomości ani raz się z nim nie pokłóciłem - wspomina inny śląski prokurator Tomasz Tadla.

Prywatnie Leszek Goławski był miłośnikiem nart, muzyki punkowej, Chorwacji i wielkim fanem „Stawki większej niż życie” - muzyka z tego serialu oznajmiała przychodzące połączenia w jego telefonie. Był współautorem „Stawkowego przewodnika filmowego”.

- Jego energia, zapał i optymizm stanowiły siłę napędową spotkań w klubowym gronie, a życzliwość i poczucie humoru stały się ważnym elementem codziennego pejzażu - napisali koledzy z Klubu Miłośników Stawki w informacji o śmierci Goławskiego.

Z życia zawodowego Leszek Goławski wycofał się na początku 2016 r. Żegnając się przekazywał dziennikarzom, gdzie po zmianie struktury w prokuraturze trafiły ważniejsze śledztwa. Niedługo wcześniej dowiedział się, że choruje na wielopostaciowego glejaka mózgu. Mimo wielomiesięcznej terapii, raka nie udało się pokonać. Zmarł w poniedziałek w swoim domu w Bielsku-Białej.(PAP)

Czytaj więcej