Silesion.PL

serwis informacyjny

Zmarł Michaił Gorbaczow. Były prezydent ZSRR miał 91 lat

Zmarl Michail Gorbaczow. Byly prezydent ZSRR mial 91 lat

Zmarl Michail Gorbaczow. Byly prezydent ZSRR mial 91 lat

W wieku 91 lat zmarł pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. “Przyczyną śmierci Michaiła Gorbaczowa nie był koronawirus. Przyczyny to wiek i choroba” – podaje Interfax powołując się na “źródło bliskie politykowi”. Michaił Siergiejewicz Gorbaczow był Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1985–1991, a między 1988 a 1990 przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Podczas swoich rządów rozpoczął proces “pierestrojki” (ros. перестройка „przebudowa”), procesu przekształceń systemu komunistycznego ZSRR w okresie 1985–1991. Chciał również znormalizować stosunki z państwami Zachodu.

W 1990 roku został pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W tym samym roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Na Zachodzie ceniony był za wkład w zakończenie zimnej wojny. 

“Jako przywódca ZSRR współpracował z prezydentem (USA) Ronaldem Reaganem w celu zredukowania arsenałów nuklearnych naszych dwóch krajów, ku uldze ludzi na całym świecie, którzy modlili się o zakończenie wyścigu zbrojeń. Po dziesięcioleciach brutalnych represji politycznych, przyjął demokratyczne reformy” – napisał prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu.

“Michaił Gorbaczow był zaufanym i szanowanym przywódcą. Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i zniesieniu żelaznej kurtyny. Otworzyło drogę do wolnej Europy. Tego dziedzictwa nie zapomnimy.” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

“Z przykrością słyszę o śmierci Gorbaczowa. Zawsze podziwiałem odwagę i uczciwość, jaką wykazał, doprowadzając zimną wojnę do pokojowego zakończenia. W dobie agresji Putina na Ukrainę wspomnienie jego niestrudzonego zaangażowania w otwarcie sowieckiego społeczeństwa pozostaje przykładem dla nas wszystkich” – napisał na Twitterze premiera Boris Johnson.

“Moje kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa, człowieka pokoju, którego wybory otworzyły drogę do wolności dla Rosjan. Jego zaangażowanie na rzecz pokoju w Europie zmieniło naszą wspólną historię.” – napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024