Czytasz: Złote Maski 2017 rozdane!
Nagrodzono najlepsze spektakle województwa śląskiego i opolskiego. Kto zdobył statuetkę?

"Romeo i Julia" w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu to przedstawienie roku w woj. śląskim, a "Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopiec z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – w Opolskiem.

W poniedziałek wieczorem w Operze Śląskiej w Bytomiu rozdano Złote Maski – nagrody artystyczne marszałków województw śląskiego i opolskiego, przyznawane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Tradycja tych wyróżnień sięga 1967 roku.

Barciś, Kutynia i Błaszczyński z nagrodami

W kategorii reżyseria Złotą Maskę w woj. śląskim przyznano Arturowi Barcisiowi za reżyserię spektaklu "Jabłko" Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach. W kategorii aktorstwo – rola kobieca Złotą Maskę otrzymała w woj. śląskim Ewa Kutynia za rolę w spektaklu "Conrad" Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a za rolę męską - Bartłomiej Błaszczyński za rolę w spektaklu "Słowo o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu "Dwanaście krzeseł" Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu "Terror" Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Za najlepszy spektakl dla młodych widzów uznano "Króla Maciusia Pierwszego" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej. Grający w tym spektaklu Mateusz Barta został wyróżniony w kategorii rola w teatrach lalkowych. Za najlepszą rolę wokalno-aktorską uznano kreację Andrzeja Lamperta w roli Romea w spektaklu operowym "Romeo i Julia" Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Bytomiu.

W kategorii scenografia Złotą Maskę przyznano Luigi Scoglio za scenografię do tego samego spektaklu, a także za scenografię do spektaklu "Bulwar Zachodzącego Słońca" Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Nagrodę specjalną otrzymał Marcin Herich za reżyserię spektaklu "Próby do Leara" oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part w Katowicach.

Sztuka "Zakonnice odchodzą po cichu" powstała na podstawie książki Marty Abramowicz pod tym samym tytułem. Opolskie jury nagrodziło także scenariusz Martyny Lechman do tego spektaklu oraz Martynę Czekałę za stworzenie do niego muzyki na żywo.

Czytaj więcej