Czytasz: Zlot Pingwina: nocleg w namiocie i zjazd w wannie

Zlot Pingwina: nocleg w namiocie i zjazd w wannie

Międzynarodowy Motocyklowy Zlot Pingwina 2017 w Bytomiu. Zobacz zdjęcia.

Pomysł na to wydarzenie zrodził się 13 lat temu w głowie Sebastiana Gazdy, prezesa bytomskiego Stowarzyszenia Motocyklistów „Ajska Enduro Team”.

- Leżałem wtedy w szpitalu, to był okres zimowy, i tak sobie dumałem, że w tym czasie nic ciekawego w naszym kraju się nie dzieje, no i że trzeba coś w takim razie wymyślić - wyjaśnia nam pomysłodawca.

zlot pingwina 2017
Sebastian Gazda. Fot. Katarzyna Kozak

Inspiracją był organizowany w Bawarii, od kilkudziesięciu lat, Zlot Zimowy Elefantentreffen (Zlot Słoni). To impreza dla motocyklistów, którzy uwielbiają, poza swoimi pojazdami, wspólne biesiadowanie w pięknej, zimowej scenerii i noclegi w namiocie w minusowych temperaturach. Zapoczątkował ją Ernest Leverkus, niemiecki dziennikarz motoryzacyjny. Odbywa się nieprzerwanie od 1956 roku. 

- Pomyślałem, że my też możemy zorganizować taką samą imprezę w Bytomiu. Wymyśliłem więc nazwę: Motocyklowy Zlot Pingiwna - mówi Sebastian Gazda.

fot. Katarzyna Kozak

Na pierwszej imprezie było 36 osób. Sami znajomi. - A teraz jest różnica, od kilku lat możemy mówić, że jest to zlot międzynarodowy. Mamy gości z Anglii, Włoch, Niemiec, Słowacji, Czech i Ukrainy – wymienia Gazda.

Poza biwakowaniem i ogniskiem, w programie zlotu przewidziane są także konkurencje, takie jak: zjazd w wannie, kręcioł (bieg, w którym zawodnik, zgięty w pół, obraca się wokół własnej osi 10 razy, a potem biegnie do wyznaczonego celu), czy rzut oponą do celu.

12. Międzynarodowy Zlot Pingwina to impreza dwudniowa. Odbywa się w Bytomiu przy ul. Frycza-Modrzewskiego 41. Kończy się 15 stycznia. 

 

Czytaj więcej