Czytasz: Zjednoczona opozycja w rozsypce. SLD wystartuje samodzielnie!

Zjednoczona opozycja w rozsypce. SLD wystartuje samodzielnie!

Włodzimierz Czarzasty w Katowicach przedstawia plany swojej formacji na najbliższe wybory samorządowe.

Miał być szeroki front opozycyjny. Platforma z Nowoczesną, PSL-em oraz SLD. Wspólnie mieli powalczyć o Sejmiki. PSL wystartuje samodzielnie. Podobnie SLD.

- Do wyborów samorządowych na poziomie Sejmiku idziemy pod szyldem SLD-Lewica Razem. Żadnego innego szyldu nie będzie. Nie będzie lokalnych koalicji - mówił w Katowicach szef SLD, Włodzimierz Czarzasty

Przewodniczący Sojuszu zapowiedział w Katowicach, że w wyborach samorządowych wystawią 16 tysięcy kandydatów. Pod szyldem SLD-Lewica Razem wystartują działacze SLD, Unii Pracy, związków zawodowych, PPS oraz tych stowarzyszeń i  mnieszych partii, które tworzyły Kongres Lewicy dwa lata temu.

- Jako SLD byliśmy razem z PSL-em zainteresowani szeroką koalicją w momencie, kiedy były zapowiedziane okręgi trzymandatowe w całej Polsce. Idea upadła, PiS się z tego pomysłu wycofał - mówi lider SLD. - Następnie połączyła się Platforma i Nowoczesna. Uznajemy to jako połączenie dwóch partii identycznych programowo. To jest ich sprawa. Nam do PO i Nowoczesnej w kategorii programów jest bardzo daleko - dodaje.

Koalicja jest możliwa, ale na poziomie powiatów i miast. Decyzję o jej kształcie mają podejmować szefowie struktur powiatowych.

- My się w to nie będziemy [jako centrala - przyp. red.] wtrącać - mówi Włodzimierz Czarzasty. - Tutaj jest dowolność i mądrość struktur powiatowych, żeby tworzyły takie struktury, które potem będą kierowały tymi miastami dobrze. 

Kandydatów na prezydentów miast SLD ma przedstawić na wiosnę. Jak zapewnia wiceprzewodniczący SLD Zbyszek Zaborowski, jego ugrupowanie powalczy o miasta Śląska i Zagłębia. 

- W Katowicach trwają rozmowy co do szerokiego porozumienia opozycyjnego - przyznaje Zbyszek Zaborowski. - Na wiosnę zapadną decyzje. Katowice są bardzo ważnym miastem. Nie w pełni wykorzystują swoje szasne rozwojowe - przyznaje.

 

Czytaj więcej