Czytasz: Czy rzeczywiście czeka nas zima stulecia?

Czy rzeczywiście czeka nas zima stulecia?

Ostatnia sroga zima, która zyskała miano „zimy stulecia” wydarzyła się na przełomie roku 1986/87. Jak będzie w tym roku?

"Zima stulecia, mała epoka lodowcowa" - takie nagłówki pojawiły się w mediach. Zima ma być ostra i sroga, prognozuje się obfite opady śniegu. Biało zrobiło się w Tatrach i to jest fakt. Ale to, jaka będzie pogoda tej zimy, pozostaje tajemnicą. Dlaczego? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje na krótkie okresy, zaledwie do dwóch tygodni.

Atak zimy w woj. śląskim. A na Słowacji stan klęski żywiołowej

- Nie potrafię powiedzieć, jaka będzie najbliższa zima. Służby prognozujące z IMGW też pewnie nie nie podjęłyby się określić, jaka będzie nadchodząca zima. Do końca stulecia jeszcze daleko, żeby wieścić zimę stulecia - mówi prof. Tadeusz Niedźwiedź, z Katedry Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Najzimniejszy styczeń 1987 roku

Ostatnia sroga zima, która zyskała miano „zimy stulecia” wydarzyła się na przełomie roku 1986/87. Styczeń 1987 był jednym z najzimniejszych miesięcy w historii polskiej meteorologii. Temperatury spadły do -30 st. C, a pokrywa śnieżna w Bielsku-Białej sięgnęła 87 cm. Takich zim stulecia było więcej.

CZYTAJ TAKŻE: JAKIE BĘDĄ PIERWSZE DNI JESIENI? SPRAWDŹ POGODĘ

Mówi prof. Niedźwiedź: - W mediach było już 20 zim 20 stulecia. A tak naprawdę zima stulecia zdarzyła się w latach 1928/29. Wtedy, jedyny raz w Polsce temperatura spadła poniżej -40 st. C. Ocenić to można było dopiero w 2000 roku, patrząc wstecz na cały miniony wiek. 

Samochody elektryczne zimą. Czy odpalą?

Spekulacje, przepowiednie i przysłowia

Zagraniczne serwisy rozpisują się o mroźnej zimie, która ma nadejść. Zima stulecia, która ma rozpocząć się już w październiku i potrwać do kwietnia, została przepowiedziana przez angielski portal pogodowy Exacta Weather. Prestiżowe portale pogodowe nie potwierdzają tych rewelacji. Ich zdaniem zbliżająca się pora roku ma być dla nas łaskawa i… cieplejsza niż poprzednie. Zagraniczne portale, w tym amerykańskie i rosyjskie słyną z prognoz długoterminowych. Zagraniczne uczelnie prowadzą takie badania w ramach swojej działalności badawczej. Do informacji, które wysyłają w świat też nie ma się co przywiązywać. Uczelnie chwalą się swoimi wynikami, ale w razie błędu nie ponoszą za nie żadnej odpowiedzialności.

Zima 2017 - tak było jeszcze w kwietniu tego roku:

Zawsze pozostają ludowe przepowiednie i przysłowia. Choć, jak podkreślają naukowcy, szansa na ich powodzenie jest niewielka. Może się sprawdzą, a może… nie. 

Koniec świata już w sobotę. Nadchodzi planeta x

- W Ameryce mają świstaka. My mamy górali, których można poprosić o przepowiednie. Można też rzucić monetą, będzie orzeł albo reszka – mówi prof. Niedźwiedź.

Czytaj więcej