Czytasz: Zespoły z Katowic i Lublina we wspólnym muzycznym projekcie

Zespoły z Katowic i Lublina we wspólnym muzycznym projekcie

Koncert będzie jednocześnie zwieńczeniem międzynarodowego spotkania branży muzycznej II Katowice Music Summit.

Lubelski zespół grający m.in. muzykę cygańską Caci Vorba i awangardowe grupy z Katowic: Lód 9, Hengelo oraz Pigeon Break – efekt tej łączącej różne gatunki muzyczne współpracy między miastami, będzie można usłyszeć w niedzielę w Katowicach.

Koncert będzie jednocześnie zwieńczeniem międzynarodowego spotkania branży muzycznej II Katowice Music Summit.

Jak przypomniał w poniedziałek rzecznik katowickiej instytucji kultury Miasto Ogrodów Łukasz Kałębasiak, Lublin w tym roku świętuje swe 700-lecie, a Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – przed dwoma laty obchodziło 150-lecie istnienia.

Te jubileusze – wskazał rzecznik – stały się okazją i pretekstem do wspólnego projektu muzycznego, łączącego te dwa miasta.

Do projektu pod nazwą "KATOLUB Orchestra" zaproszono muzyków na co dzień poruszających się w odmiennych rejonach muzycznych. Lublin reprezentuje skład folkowy – Caci Vorba, natomiast Katowice – połączone siły awangardowych zespołów Lód 9, Hengelo i Pigeon Break – podał Kałębasiak.

- Caci Vorba jest jednym z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Ich muzyka to oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych remake'ów pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej – powiedział Kałębasiak.

Dodał, że z kolei katowickie, awangardowe zespoły to grupy "młode, odważne i otwarte". Lód 9 i Hengelo to ponadto laureaci katowickiego talent show pt. Dzielnica Brzmi Dobrze.

Premiera tego muzycznego projektu odbyła się w Lublinie podczas tegorocznej edycji festiwalu Inne Brzmienia. Katowicki koncert w sali Katowic Miasta Ogrodów to dopiero drugi ich wspólny występ.

Niedzielny koncert będzie jednocześnie zwieńczeniem II Katowice Music Summit – międzynarodowego spotkania branży muzycznej, które w tym roku jest poświęcone takim zagadnieniom, jak dziennikarstwo muzyczne, rynek wydawniczy czy rola festiwali muzycznych. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele miast należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, dziennikarze muzyczni, a także przedstawiciele wytwórni, wydawców i festiwali.

Katowice dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki w grudniu 2015 r. To pierwsze Miasto Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

edytor: Agata Zbieg

Czytaj więcej