Czytasz: Zespół Śląsk nagrał płytę na 100-lecie niepodległości

Zespół Śląsk nagrał płytę na 100-lecie niepodległości

Co się znalazło na płycie? I kiedy będzie mieć swoją premierę?

Chór, orkiestra i soliści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" nagrali nową płytę z piosenkami patriotycznymi na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Premiera krążka planowana jest na przełom lutego i marca 2018 roku.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka "Śląska" Agnieszka Kukuła, na płycie znajdą się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Wśród nich m.in. "Mazurek Dąbrowskiego", "Boże coś Polskę", "Rota Śląska", popularne piosenki z okresu powstania warszawskiego czy powstań śląskich.

- Nie zabraknie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My Pierwsza Brygada” w wyjątkowym opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny. Wśród około 20 utworów znajdą się także m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Ułan i dziewczyna” czy „Witaj majowa jutrzenko" – mówi rzeczniczka.

Dodaje, że choć te pieśni przewijały się w repertuarze "Śląska" i były wykonywane przy okazji różnych okolicznościowych występów np. podczas świąt państwowych, to na płycie w takim zestawieniu pojawią się pierwszy raz. Autorami opracowań muzycznych nagranych utworów są Stanisław Hadyna (patron Zespołu), Krzysztof Dziewięcki, Mirosław Maciej Banach, Ireneusz Łojewski i Janusz Stalmierski.

Nagrania z udziałem chóru, orkiestry i solistów odbyły się w siedzibie Zespołu w Koszęcinie. Jak podano, nad rejestracją czuwa krakowskie studio nagrań Tomasza Lidy, z którym "Śląsk" współpracował już m.in. podczas nagrania albumu "Solus Christus". Premiera planowana jest na przełom lutego i marca przyszłego roku.

Śląsk już świętuje swoje 65-lecie

W przyszłym roku "Śląsk" obchodzić będzie swe 65-lecie; jubileuszowy sezon artystyczny już trwa. Z tej okazji i w ramach inicjatywy pod hasłem: Zespół "Śląsk" i Przyjaciele, od soboty przez tydzień Zespół będzie gościł w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy "SLUK" z Bratysławy. Goście ze Słowacji spotkają się z publicznością w Koszęcinie oraz na wspólnych koncertach ze "Śląskiem" w Chorzowie, Częstochowie i Zabrzu.

Koncertują na całym świecie

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" istnieje od 1953 r.; w tym czasie przewinęły się przez niego tysiące ludzi i kilka pokoleń pedagogów z założycielem Stanisławem Hadyną na czele. Obecnie ma liczący ponad sto osób skład artystyczny - chór, balet i orkiestrę. Zespół odwiedził ponad 40 krajów na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla około 25 mln widzów.

Artyści koncertują zarówno na wielkich światowych scenach, jak i w mniejszych miejscowościach, na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Obecnie w repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych.

"Śląsk" - będący instytucją kultury samorządu woj. śląskiego - jest również współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

Czytaj więcej